Националната електрическа компания (НЕК) е затънала в близо 3 милиарда лева задължения. Това стана ясно от днешната пресконференция, дадена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Данните обобщи председателят на регулатора Боян Боев, като уточни, че загубите са направени по две пера. Едното е съставено от разходи, направени от НЕК за покупка на електрическа енергия, а другото представляват разходи по инвестиционната програма на НЕК.

Невъзстановените разходи за закупуване на еленергия са в размер на 1,5 млрд. лв. Тези разходи на НЕК са свързани със задължението на компанията да изкупува еленергия от ВЕИ производителите, американските ТЕЦ-ове АЕЦ „Гълъбово" и Контур Глобул", както и заради работата в помпен режим на ПАВЕЦ „Чаира". Тези разходи съответно са: 720 млн. лв., 382 млн. лв. и 392 млн. лв.

Боев допълни, че от тези 1,5 милиарда лева включени в сметките на крайните потребители са около 500 милиона лева. Остатъкът, който е около 1 млрд. лв. ще трябва да бъде компенсиран на НЕК. Това ще става с бъдещите цени на тока.

Шефът на регулатора заяви, че няма да има шоково поскъпване на електроенергията. Това ще стане възможно благодарение на решението на ДКЕВР НЕК да изкупува с 50% по-малко електроенергия от ВЕИ производителите, както и с около 20% по-малко изкупена еленергия на преференциални цени от американските ТЕЦ-ове.

Боев обяви, че е възможно цените на електроенергията да бъдат актуализирани на всеки три месеца, а не както е досега веднъж годишно.

В тази връзка той заяви, че е възможно да има нови цени на електроенергията на 1 октомври т.г. или 3 месеца след планираното увеличаване на цените на тока, което трябва да влезе в сила на 1 юли.

След дълги години, обвити в мъгла около това колко дължи НЕК като разходи за инвестиционната си програма, днес стана ясно, че сумата възлиза на над 1,4 милиарда лева.

Тези пари са основно натрупани като задължения по два проекта. Единият е ВЕЦ „Цанков камък", като там НЕК дължи 694 млн. лв. По спорния проект АЕЦ „Белене" са натрупани зад 784 милиона лева.

Money.bg отбелязва, че това е колосална сума, предвид факта, че на площадката на електроцентралата практически няма нищо, а произведеното оборудване, за което водим дело с Русия, не е ясно на каква стойност е.

Тези малко над 1,4 млрд. лв. не подлежат на компенсиране от ДКЕВР чрез цените на тока, уточни още Боев.