Организация на страните износителки на петрол отправи неочаквана молба в последния си месечен отчет, в който се твърди, че глобалните пазари страдат от твърде много наличност.
Според данните в него, балансирането на пазара "изисква колективните усилия на всички страни, които произвеждат петрол" и трябва да бъде направено "не заради просперитета на отделните страни, а за този на световната икономика", предава CNN.Според ОПЕК именно една страна е виновна: САЩ, където производителите на шистов петрол са продължили да увеличават добива въпреки ниските цени. Увеличението на продукцията пък подкопава усилията на ОПЕК да задържат цените между 50 и 60 долара за барел. Затова страните настояват САЩ също да намали добива.
През ноември миналата година страните от картела, както и такива извън него, постигнаха съгласие да намалят добива с 1.8 милиона барела дневно. Споразумението изтича в края на настоящия месец, като се очаква на 25 май страните да договорят удължаването му най-вероятно до пролетта на 2018 г.
Това обаче няма да помогне на ОПЕК да реши американския си проблем. Щатите не се присъединиха към пакта. "Мисля, че ОПЕК вече осъзнават, че нямат пазарното влияние, което имаха преди 10 години", смята икономистът Том Пух.
През последните години картелът се бори яростно за пазарния си дял. През 2014 г. страните увеличиха добива, за да притиснат американските производители. И цената на барел достигна 30 долара. Но това имаше ужасен ефект върху бюджетите на страните от ОПЕК, като някои от тях въведоха мерки за строги икономии.
Това накара и щатските производители да станат по-ефективни. Според анализ на UBS днес те са на печалба, дори и цената на барел да падне до 40 долара. През 2014 г. тази цифра бе 65 долара.
jasentcho
на 11.05.2017 в 20:18:24 #1Само с молби не ставало. Трябвало е да се прави нещо последните 10-15 години, откакто се разбра, че има нови технологии и че светът се развива, макар и по телевизията и вестника не го казват. Ударите за нефтения, газовия и въглищния бизнес всъщност още не са започнали с пълната си сила. Който се усети, ще има пари, който не - ще плаче.