Чешката република постепенно ще прекрати вноса на руски петрол до юли 2025 г. Това беше предложено на заместник-председателят на тръбопроводната компания MERO. Този ход е част от пътуването на страната за енергийна диверсификация, въпреки че зависи от завършването на модернизация на тръбопровода Trans Alpine (TAL) за 60 милиона долара.

Модернизацията ще удвои капацитета на TAL до 8 милиона тона годишно, позволявайки увеличени доставки на алтернативни смеси от суров петрол от Латинска Америка, Саудитска Арабия и Северно море - правейки прехода от руски петрол по-лесен, пише Oilprice.

Ходът на Чехия е част от усилията на ЕС за намаляване на зависимостта от руската енергия след нахлуването в Украйна. Чешката република исторически е разчитала на руския суров петрол за половината от нуждите си от петрол, но страната стратегически се насочва на запад от 1995 г., когато построи тръбопровода IKL, свързващ TAL с нейните рафинерии. Въпреки това една рафинерия, собственост на полската Orlen SA, продължи да преработва руски петрол поради изключения от санкциите на ЕС.

Нигерия губи по 1000 долара на барел суров петрол, който изнася

Страната, която губи по 1000 долара на барел суров петрол, който изнася

Защо се случва?

Инвестициите в частния сектор ще бъдат от голямо значение за разширяването на инфраструктурата, особено след като правителството престана да финансира подобни проекти. Въпреки това тръбопроводът "Дружба", наследство от руския внос, ще остане като резервен вариант и дори може да бъде преназначен за алтернативни доставки на суров петрол от Украйна или Казахстан.

През 2022 г. чешкият премиер Петр Фиала заяви, че зависимостта на Чешката република от Русия за петрол и дизел е един от "най-големите рискове за сигурността" на страната, добавяйки, че тя се нуждае от цялостно преразглеждане. От миналата година Чешката република получава 50% от своя суров петрол и 90% от своя газ от Русия.