Нигерия губи по 1000 долара от всеки барел суров петрол, който изнася. Това се случва, заради липса на добавена стойност от рафинирането, пишат местните медии, позовавайки се на експерта по енергийна политика Хенри Адигун. Според него загуба вече не е устойчива.
Нигерийското федерално правителство подкрепя местните рафинерии, но Нигерийският петролен регулаторен орган (NMDPRA), не е упълномощен в своя устав да поддържа монопол върху доставката и дистрибуцията на гориво, пише местният вестник The Sun, като цитира на Адигун.
Нигерия се стреми да увеличи както производството на суров петрол, така и вътрешното рафиниране.
Най-голямата рафинерия в Африка Dangote в Нигерия наскоро започна производство. С капацитет от 650 000 барела на ден (bpd), рафинерията се очаква да задоволи 100% от търсенето на Нигерия за всички рафинирани петролни продукти и да има излишък от всеки от продуктите за износ, пише Oilprice.
Междувременно националната петролна компания на Нигерия NNPC обяви извънредно положение за производството в нефтената и газовата индустрия на Нигерия, тъй като най-големият производител на петрол в Африка се опитва да увеличи добива.
NNPC вярва, че Нигерия трябва да предприеме спешни действия за справяне с предизвикателствата, които стоят пред петролната и газовата индустрия от години. Това заяви главният изпълнителен директор на NNPC Group Меле Киари през юли.
Вандализмът по тръбопроводите и кражбата на петрол с липса на инвестиции в капацитет, направи Нигерия най-изостаналата в производството на суров петрол в алианса ОПЕК+. Поради недостатъчното производство ОПЕК дори намали квотата за производство на петрол в Нигерия миналата година.
Анализ на петролните и газови активи в Нигерия установи, че най-големият производител на ОПЕК в Африка може лесно да произвежда 2 милиона барела на ден суров петрол, без да разполага с нови платформи.
В момента Нигерия произвежда около 1,5 милиона барела на ден суров петрол.