Преди дни Българската социалистическа партия (БСП) представи алтернативен проектобюджет за страната за 2018 г. В него левите за пореден път залагат въвеждането на прогресивен подоходен данък, който да замени плоската ставка, която именно те въведоха през 2008 г., когато министър на финансите бе Пламен Орешарски, а премиер - Сергей Станишев.
В последната си версия на прогресивния данък БСП предлагат необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата (510 лв. от 2018 г.), 10% ставка за доходите до 3 300 лева и 15% за тези над тази граница, която трябва да се превърне и в нов максимален осигурителен праг.
Това предложение е доста по-"меко" от предходните, като преди две години БСП искаха да облагат доходите между 1 000 и 2 000 лева със 17%, като ставката прогресивно растеше, докато стигне до 27% за доходи над 10 000 лева.
Най-голямата партия - ГЕРБ, вече е заявявала неколкократно, че плоският данък ще бъде запазен. Поредното потвърждение дойде вчера от председателя на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Менда Стоянова, която заяви, че партията няма намерение да започва дебат за промяна на данъците.
Ако все пак приемем теоретично, че такава промяна все пак бъде въведена, как това ще се отрази на държавната хазна?
За да разберем, може да обърнем поглед към една съседна на България страна, в която данъците тръгнаха нагоре. Атина повиши редица налози, включително върху жилищата, отмени необлагаемите минимуми и смени методологията за изчисление на социалните осигуровки, като крайната цел бе бюджетът да събира повече данъци.
Какъв беше ефектът?
В крайна сметка се оказа, че с повишаването на данъците гръцкото правителство постигна точно обратното на това, на което се надяваше. През 2016 г. декларираните приходи на гърците са спаднали с над 2.5 милиарда евро спрямо година по-рано, пише авторитетното издание "Катемерини".
"Свръхоблагането очевидно повиши рязко избягването на плащане на данъци, както и доведе до прекратяване на дейността на десетки хиляди професионалисти, които работеха на свободна практика", коментира ежедневникът. Множество от фрийлансърите и самоосигуряващите се започнаха да крият доходи, за да избегнат плащането на още повече данъци.
Не е съвпадение, че броят на хората, работещи на свободна практика, намаля с 58 000 за година, а други 20 000 пенсионери и граждани, работещи на заплата, "изчезнаха", допълва "Катемерини".
Данните показват още, че през 2016 г. фрийлансърите са декларирали с 18.9% по-ниска заплата, отколкото през 2015 г. - или общо 3.78 милиарда евро срещу 4.67 милиарда евро година по-рано.
Така в крайна сметка данъчните приходи за хазната, въпреки скока на налозите, са намалели до 3.41 милиарда евро през 2016 г. спрямо 3.46 милиарда евро през 2015 г.
Проблемът е ясно описан и от Георги Ангелов от Института за пазарна икономика (ИПИ), който всъщност е и основният инициатор и автор на писмото за премахване на прогресивния данък и въвеждане на плосък такъв още през 2003 г.
При прогресивната скала, посочва той, данъчната тежест нараства по-бързо от нарастването на дохода. В резултат възниква силен стимул доходът, върху който се плащат данъци, да бъде по-нисък, което означава, че укриването на доходи ще се увеличи.
"Резултатът от стимулите за укриване и неизкарване на доходи при високото прогресивно данъчно облагане е не увеличение на данъчните приходи, а напротив - по-скоро намаление на данъчните приходи в сравнение със ситуацията на ниски данъчни ставки. Този ефект се обозначава най-често като Крива на Лафер. Тя показва, че при нулев данък приходите от данъка са нула, при много високи данъчни ставки приходите също са нула, защото всички хора избягват да работят или укриват целия си доход. Следователно, когато данъците са много високи, е възможно намалението им да доведе до увеличение на приходите в бюджета и обратно - когато данъчните ставки се увеличат в резултат е възможно данъчните приходи да намалеят", пише Георги Ангелов.
Теоретичните примери, посочени от него, както и реалният пример от Гърция, ясно показват, че промяна на данъчната система в посока заменяне на плоския данък с прогресивен такъв почти сигурно ще доведе до по-ниски приходи за държавата, както и до по-ниска социална защита на обикновените работници, които ще бъдат осигурявани на по-ниски суми заради укриването на доходи и увеличаване на сивата икономика и на практиката "плащане под масата".
val-mar
на 14.11.2017 в 08:50:51 #7pbdan Добре смяташ, но защо спираш до тук? Тези 80%, именно те, са инвестициите, които движат икономиката не само в България. Защото, както се казва, парите никога не спят! - Да, ще купи земя и тази земя се обработва, това създава БВП и работни места. - Ще купи жилище, но именно това увеличава търсенето, съответно - засилване на строителството, и от там създава работни места. - Ако държи тези 80% на влог, банката ще ги отпусне като кредит, с който ще се увеличи потреблението и това пак върти икономиката. Така че нека да гледаме процесите в развитие и резултата от него.
pbdan
на 12.11.2017 в 13:25:45 #6Данъкът трябва да е прогресивен, защото хората с по-ниски доходи плащат относително много за акцизните стоки. Например: заплата 1000лв. данък 10% -100лв. , 500лв. за храна, ток,вода, и др. още 20% ДДС -100лв., от останалите 400лв. (150лв. бензин, 100лв. алкохол, 150лв. цигари) с 50% акциз и 20% -233лв. Общо 433лв. или 43,3% данък и акциз. Този който взима 100 000лв. месечно да харчи 10 пъти повече за гореизброените неща, това са 3330лв. (общо 13 333лв. данък и акциз) , но останалите 80 000 лева може да ги вложи някъде, да купи земя, жилище или просто да ги държи в банка. Данъкът му излиза 13,3%.
a-team
на 10.11.2017 в 18:27:53 #5Поредният некадарник решил да се изявява като икономист... Само не разбирам защо такива глупости на неграмотници се публикуват в Пари... Все си мислех, че нивото е много по-восоко... И защо неграмотника не си е сложил името, ами статията е подписана пари.бг.... Очевадно е че, драскача е пълен неграмотник и безкруполен преписвач... Много е жалко,че нивото на Пари се е „издигнало” толкова ниско...
prod
на 08.11.2017 в 15:30:44 #4Тенденциозна статия с ограничен анализ,писана от високо платен "специалист ' който с право се опасява ,че данъкът ще му се увеличи.По задълбоченият поглед показва ,че това е , опит да се намали фрапиращата бедност и разслоението в обществото.Това е червена лампа която либералите не виждат ,но започват да си патят по изборите. В "умереното " предложение на БСП и АБВ С УВЕЛИЧЕНИЕ НА ДАНЪКА ЩЕ СЕ събудят изключително малко хора ( за съжаление и депутатите ,за това не дават и да се чува).За основната маса данъка не се променя ,а обхванатите от необлагаем минимум ,ще оцеляват.Втората важна особеност ,която умишлено се игнорира ,е ,че спестените пари от най бедните задължително моментално ще влязат в потребление ,което ще увеличи приходите от ДДС.А това е данък който се реализира всеки месец ,за разлика от данъка за физически лица ,който има изравнителна процедура до 30.04 . на следващата година.Между другото голяма част от платците на "увеличената " ставка биха били бизнесмени съдружници в дружества или ЕТ, които и сега знаят как да си намаляват данъците.Но както писах тези от които зависи промяната са лично засегнати и ще вадят всякакви доводи против .Нека отговорят в кои страни от ЕС , НЯМА НЕОБЛАГАЕМ МИНИМУМ.
FinanceInspector
на 07.11.2017 в 10:17:27 #3Излиза, че който взема повече, плаща повече, който взема по-малко, плаща по-малко. Но и едните и другите плащат една ставка.
BEKI
на 07.11.2017 в 09:54:34 #2И какво излиза, който взима повече, да взима повече, който взима по-малко да го духа. Уж сме общество, ама накрая другар, другар до изборите, после да те ... . .........
The_thunder
на 06.11.2017 в 20:36:28 #1Браво за статията!