Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров връчи  на главния прокурор Борис Велчев финансовите отчети на 9 държавни търговски дружества в ликвидация и сигнал за необосновано прехвърляне на дълготрайни активи от „Енергопроект" АД на НЕК ЕАД, съобщават от министерството.

От общо 90 държавни дружества в ликвидация само на 15 са приети финансовите отчети за 2005 г. Отчетите на 73 дружества не отговарят на изискванията на Закона за счетоводството и счетоводните стандарти, на 3 дружества отчетите ще бъдат приети с предложение ликвидаторите да не бъдат освобождавани от отговорност, за финансовото състояние  на 9 дружества беше сезирана прокуратурата.

Най-сериозни нарушения са констатирани в следните дружества: "ЕКО ЕЛ" ЕАД (л), гр. Плевен (в ликвидация от 1999 г.), „СТК" ЕООД(л), гр. София (в ликвидация от 2005 г.), МИНА „ЗДРАВЕЦ" ЕАД (л), гр. Димитровград (в ликвидация от 2004 г.) , „Риболовна база" ЕООД(л), гр. Созопол (в ликвидация от 1998 г.).

За "Интеркомерс" ЕАД(л), гр. София ( в ликвидация от 2002 г.) е констатирано, че същият е заверен с резерви от регистрирания одитор.

На 22.02. 2007  НЕК ЕАД финализира преговори за съдебна спогодба с «Енергопроект» АД, според която НЕК ЕАД се задължава да върне на «Енергопроект» АД следните имоти:

  • Част от двадесететажна административна сграда, находяща се в гр. София 1407, бул. "Джеймс Баучър" № 51, а именно: 16 етажа на сградата със съответните идеални части от общите части на сградата и толкова идеални части от правото на строеж върху дворното място;
  • Производствена двуетажна сграда СЕК, находяща се в гр. София, Район "Сердика", ТЕЦ "Надежда"("София"), ул. "202-ра", № 6;
  • 2 нерегулирани дворни места, находящи се в землището на с. Кокаляне;
  • 2 урегулирани поземлени имоти, ведно с построените в тях админстративни и технически сгради, находящи се в гр. София бул. "Д-р Г.М.Димитров" № 12-14;
  • Урегулиран поземлен имот, находящ се в гр. Шумен, Промишлена зона;
  • Дворно място, находящо се в местноста "Туричка черква", в землището на с. Лиляново, община Сандански

Имотите са във владение на НЕК ЕАД от втората половина на 2000 година по силата на две незаконосъобразни заповеди на бившия председател на ДААЕР Иван Шиляшки от м. май и м. юни 2000 г. Балансовата стойност на активите към датите на издаване на заповедите е 2 775 756 лева, с която НЕК ЕАД е увеличила капитала си.

В изпълнение на двете заповеди недвижимите имоти са отписани от баланса на «Енергопроект» АД и прехвърлени на НЕК ЕАД по време на открита процедура за приватизация на «Енергопроект» АД. Капиталът на "Енергопроект" ЕАД, което към датата на двете заповеди е дружество със 100% държавно участие, не е намален.

През 2005 година от страна на вече приватизираното "Енергопроект" АД срещу НЕК ЕАД бяха заведени редица дела в съдилищата на територията на град София, както и такива в градовете Шумен, Сандански и Несебър с правно основание чл. 108 от Закона за собствеността, целящи връщане на собствеността върху активите, предмет на горепосочените заповеди на Председателя на ДАЕЕР.

Основните доводи на съдилищата в тази насока са, че заповедите на Председателя на ДАЕЕР нямат прехвърлителен вещно правен ефект, поради което правото на собственост е останало в имуществото на приватизираното дружество «Енергопроект» АД, смятат от министерството.