Пакистан планира да премине частично на енергия от възобновяеми източници. Държавата има за цел да приложи в електропреносната си система вятърни и соларни генератори, които да покрият 20% от капацитета на страната, пише Bloomberg.
Южноазиатската страна планира да увеличи възобновяемите се източници на енергия с повече от 4 пъти, достигайки до 7 гигавата. Планът е до 2025 година страната да произвежда 8-9 гигавата, заяви Надеем Бабар, който е шеф на енергийната работна група в Пакистан.
Новата енергийна политика може да повиши общия производствен капацитет на страната с 40%, до 43-43 гигавата.
Очаква се програмата да бъде одобрена в рамките на месец.
Планът за смяна към чиста енергия идва, след като Пакистан едва преодоля енергийния дефицит, добавяйки нови 10 гигавата в мрежата през последните 6 години, за да сложи край на дългите и непредвидени периоди без ток в големите градове.
"Главната политика е да сложим много по-голям акцент върху възобновяемите енергийни източници през следващите 10 години", каза Бабар.
Докато страната се опитва да повиши производството си на електроенергия, мрежата е подложена на все по-голям и натиск. Много от преносимите линии вече оперират на пълен капацитет.
Пакистан работи със Световната банка, за да се набележат най-добрите места, на които могат да се поставят новите вятърни и соларни генератори.
Очаква се също така производството на зелена енергия да намали разходите на страната от внос на горива като въглища и природен газ за производството на ток. Към момента вносът на горива и въглища на страната възлиза на стойност около 13 милиарда долара, при положение, че целият внос на Пакистан е 50 милиарда долара.