Световните цени на петрола днес се понижават, доколкото инвеститорите  се опасяват от увеличаването на квотите за добив на страните членки на ОПЕК след срещата на картела във Виена.

Днес сутринта августовските фючърси за сорта Brent поевтиняха с 1% до 49,42 долара за барел. Юлските контракти за американския еталон WTI се понижиха с 0,90% — до 48,67 долара за барел.

Вниманието на участниците на пазара тези дни е насочено към срещата на ОПЕК на 2 юни във Виена. Повечето анализатори смятат, че няма да бъде взето решение за изменение на квотите за добив и експорт. 

Преди време най-големите производители на суровината от картела и Русия обсъждаха въпроса за замразяването на долива на нивото от средата на януари, но така и не стигнаха до работещо споразумение. 

Сега, отбелязват петролните трейдъри, на пазара се повяха опасения, че членовете на ОПЕК могат да вземат решение за увеличаване на квотите за добив.

Но повечето участници на пазари смятат, че организацията по-скоро ще обсъжда проблема: как да запази своя дял на световния пазар, отколкото да предприема мерки за ръста на цената на „черното злато”. 

От друга страна много от участниците в картела имат планове за увеличаване на производството ши съкращаването на квотите би им попречило да постигнат целите си. В борба за увеличаване на пазарния им дял в  Азия, редица производители от Близкия Изток – Саудитска Арабия, Ирак, Иран, ОАЕ увеличиха доставките си за региона, предлагайки атрактивни условия и цени. 

В същото време много инвеститори се опасяват от проблемите  с икономическото здраве на Китай и тяхното отражение върху глобалния растеж и съответно търсенето на суровината.