Цените на петрола нарастват във вторник, тъй като анализатори казват, че пренасищането на пазара може би не е толкова силно както се предполага. А от друга страна, глобалните запасите се увеличават по-малко от необходимото преди началото на зимния отоплителен период в северното полукълбо.
Понижението в курса на долара, който слиза от седеммесечния си пик, също подкрепя ръста на петролните цените.
Днес сутринта фючърсите за сорта Brent поскъпват с 0,52 процента до $51,79 за барел.
В същото време котировките за американския еталон WTI се търгуват по $50,21 за барел, което е с 0,54 процента над нивото то края на вчерашната сесия.
Трейдъри отбелязват, че цената на петрола се поддържа от това възможно приближаване към пазарно равновесие, по-рано, отколкото се очакваше.
Глобалните запаси от петрол (промишлени и държавни) са нараснали със 17 милиона барела, до 5,618 милиарда барела през третото тримесечие. Това е най-незначителното им увеличение след същия период на 2014 година, което говори за забавяне на техния ръст, като в същото време пазарът де връща към равновесие, се посочва в анализа на Bernstein Energy, цитиран от Reuters.
ОПЕК се събира на 30 ноември, за да обсъди запланираното съкращаване на добива с около 1 милион барела на денонощие, след рекордно производство до 33,6 млн. барела през септември.
Картелът се надява също така към евентуалното споразумение да се присъди и един от най-големите производители на суровината - Русия.
Но някои анализатори отбелязват, съкращаването на добива трябва да бъде доста по-голям, за да се постигне траен баланс между търсенето и предлагането на пазара. Което според тях ще се постигне трудно, имайки предвид и това , че данните с които се работи са доста ненадеждни.