Бенчмарковите сортове петрол все още са на зелено, въпреки че според някои анализатори пикът на цената приближава. Американският лек е нагоре с 2,6% до 34,37 долара за барел, а брент - с 2,55% до 36,66 долара за барел. Поевтиняването на природния газ поевтинява.
Покачването на стойността на суровината е подпомогнато от факта, че този път Русия спазва договореното свиване на производството като част от ОПЕК+, посочват от Reuters, позовавайки се на двама свои източници. Тя трябва да произвежда до 8,5 млн. барела дневно през май и юни, което е с около 2 млн. барела по-ниска стойност от добива ѝ през февруари тази година.
Властите в страната също изтъкват, че са склонни да спазват договорката си с останалите производители. Заместник-министърът на енергетиката Павел Сорокин посочи по-рано през май, че "максималните нива на свиване ще бъдат постигнати колкото бързо е възможно." Между 1 и 19 май производството на петролни продукти и кондензати в страната е средно 9,42 млн. барела дневно.
Това не означава, че пактът, сключен от страните от ОПЕК и техните партньори, ще е оцелее задълго. В момента цената на петрола е с почти 80% от стойността си само месец по-рано, а размразяването на икономиките в много части по света води до ръст на търсенето.
Затова мерките на петролния картел и пазарните динамики ще доведат до дефицит на пазара през юни, прогнозират от Goldman Sachs, а това, от своя страна, допълнително ще увеличи цената на суровината. Това повдига въпросът дали страните, участващи в пакта, ще са склонни да продължат да спазват условията му, в контекста на големите печалби, които могат да получат, посочват от Oilprice.
Шистовите производители в САЩ, чието производство трябва да се свие с над 1,5 млн. барела дневно през второто тримесечие, спокойно биха могли да го възстановят. Но същото важи и за страните, които си партнират с ОПЕК.