Петролът слабо поевтинява във вторник, както през предходната сесия, но остава близо до седемгодишните ценови върхове.

Пазарното внимание е насочено към преговорите между Вашингтон и Техеран относно иранската ядрена програма, които ще се възобновят на 8 февруари. Оптимизмът на инвеститорите че страните ще постигнат споразумение, което ще позволи на Иран официално да възобнови износа на петрол, нараства, съобщава Bloomberg.

По-рано The Wall Street Journal писа, че администрацията на президента Джо Байдън е отменила редица санкции за граждански ядрени проекти в Иран, опитвайки се да върне Техеран в съответствие с условията на Съвместния всеобхватен план за действие относно ядрената енергия на страната. програма, приета през 2015 година.

Цената на априлските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес към 9:15 българско време е $92,47 за барел, което е $0,22 по-ниско от края на предишната сесия. В резултат на търговията в понеделник тези договори поевтиняха с $0,58 (0,6%) до $92,69 за барел.

Мартенските за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) към същия момент възлиза на $91,21 за барел, което е $0,11 по-малко от цената при закриване на сесията в понеделник. Предния ден цената на тези договори падна с 0,99 долара (1,1%) до 91,32 долара за барел.

В центъра на вниманието на търговците все още е ситуацията около Украйна. В навечерието Байдън, след разговори с германския канцлер Олаф Шолц, заяви, че газопроводът "Северен поток 2" няма да заработи , ако Русия нахлуе в Украйна.

"Не трябва да се очаква значително "охлаждане" на петролния пазар, докато не видим пробив в преодоляването на кризата около Украйна или в преговорите за иранската ядрена програма", каза Вандана Хари, основател на Vanda Insights в Сингапур. В противен случай, ако пробивът се случи, пазарът ще се сблъска с рязък спад."