Подобряване на икономическото, енергийното, академичното и културното сътрудничество залегнаха в обръщенията на президента Росен Плевнелиев и председателя на Народното събрание Михаил Миков към членовете на Парламентарната асамблея на страните от Черноморското икономическо сътрудничество.

Миков подчерта постигнатите резултати до момента са забележителни, но са необходими и допълнителни усилия които поставят предизвикателствата на 21 век. Миков посочи, че са постигнати конкретни резултати в областта на издирването и спасяването по море, както и че са се развили академичните връзки по отношение на следдипломното образование. Председателят на Народното събрание изтъкна и важното значение на туризма, за развитието на двустранните и многостранните връзки на хората, които живеят в този район - "люлка на цивилизацията"

Президентът Росен Плевнелиев изтъкна изключително важното значение на европейските проекти за интегриране на Черноморския регион, и на Дунавската стратегия.
Икономическата криза нанесе сериозен удар върху ЕС и страните от Черноморското икономическо сътрудничество. В такива времена само стабилните връзки измежду страните в ПАЧИС ще допринесат за мултиплициране на ефекта от обективните предимства на черноморския регион, каза още Плевнелиев.

Плевнелиев посочи, че общата цел за просперитет минава през модерна енергийна и транспортна инфраструктура. Нека свържем Европа с Каспийско море, със Средния Изток и Централна Азия. По думите му страните от вишеградската четворка (Унгария, Чехия, Словакия, Полша) дават добър пример с това, че обединяват енергийните си мрежи, като този проект се очаква да завърши до края на тази година.
Регионът има ключово значение за диверсификация на източниците и маршрутите на природен газ. Трансадриатическият газопровод, чието бъдеще бе определено наскоро, бе важна стъпка в посока на тази диверсификация, като етап от изграждането на Южния газов коридор.

Президентът заяви, че България не се е отказала от реализирането на „Набуко Запад", защото този проект има своето стратегическо значение и както и място на картата на Европа.

Южен поток трябва да бъде изграден в съответствие с Европейските директиви, каза още президентът.

Плевнелиев обърна внимание и на директните въздушни линии, които трябва да свържат региона. Сега, за да стигнем до Тирана или Баку, трябва да сменяме няколко полета и да загубим много часове. Трябва да се работи и за изграждането на общ пътен, магистрален пръстен, каквито идеи има и на европейско ниво.