По-високите температури до 2100 г. могат да намалят размера на световната икономика с над 20%, гласи ново изследване. Разпределението на икономическите щети ще превърне климатичните промени в двигател на още по-голямо неравенство, пише Bloomberg.
Анализът на топлото време и икономическото представяне е подготвен от Oxford Economics. Разделителната линия е 15°C: на страните със средногодишна температура под тази граница, включително тези в Северна Америка и Европа, климатичните промени ще действат благоприятно, макар и не в особено голям мащаб. Тропичните и субтропични държави, включително цялото южно полукъбло, са изправени пред катастрофални икономически щети. За Индия бъдещето е най-мрачно, като прогнозата е за 90% спад на БВП до 2100 г.
Докладът приема траектория на емисиите, която ще повиши температурите средно с 3°C преди 2100 г., освен ако страните по света не предприемат по-агресивни мерки.
Пред 2015 г. научният журнал Nature публикува подобно изследване и резултатите от него съвпадат с новия доклад и гласят, че спадът ще бъде 21% от световния БВП.
В него е изчислено и как ще растат икономиките на някои държави, ако светът не се бе затоплил вече с 1,1°C спрямо преиндустриалните нива: в Индия БВП щеше да е с 25% по-висок, а в Нигерия - с 35%.