Едва 23 % от всички американци считат, че страната се движи по правилната траектория, което е 15-годишно дъно. Сред тези, които са с по-високи доходи обаче, цели 43% считат че страната се движи добре.
Три пети от американците не са доволни от работата на президента си, одобряват я 38%. Сред тези, които имат годишни доходи над 100,000, дистанцията е по-малка: 53% не одобряват и 46% одобряват.
„Това е историята на света и също така историята на САЩ", казва главният учен на Brookings Institution във Вашингтон. Общественото мнение винаги много директно се влияе от това как се справяш и как мислиш, че ще се справяш в бъдеще.
Изследването е проведено от 3 до 11 март, след най-силния за четири години спад в Dow Jones Industrial от 27 февруари. Фон е бил и скандалът с бившия шеф на екипа на вицепрезидента Дик Чейни, разследван за клетвопрестъпничество.
За някои показатели разликите между охолните и генералната публика са били твърде остри. Според мнозинството, свободната търговия вреди на икономиката, докато богатите считат, че я облагодетелства.
Близо две от всеки десет домакинства в САЩ имат доход над $100,000 годишно. От тях, 52% считат, че управлението на Буш е благоприятно за икономиката на страната, докато общото значение по изследвания показател е едва 43%.
По отношение на войната в Ирак, богатите американци са по-склонни да подкрепят действията на Буш там. Богатите са особено негативно настроени към плана от Демократическата партия за изтегляне на войските от арабската държава до март идната година. 49% от богатите се противопоставят на плана спрямо 39% за всички американци.
По някои отношения мненията на богати и бедни се доближават: средно 7 от 10 „богаташа" казват, че пропастта между бедни и богати в САЩ е станала сериозен проблем. Нещо сходно счита и 81% от широката публика.
Голямото мнозинство на богатите изразява скептицизъм, че Буш ще успее да балансира федералния бюджет за пет години, докато продължава да финансира военни програми и програми за възстановяване в Ирак и не спира да реже от данъците. 65% от богатите считат, че тази цел не е реалистична, за сравнение 74% от всички американци мислят по този начин.
Накрая, 83% от богатите и 86% от всички американци считат, че ръководителите на големите компании получават твърде много.
В изследването попадат 2,269 пълнолетни жители на САЩ. 39 % с доходи над $100,000 заявяват, че са републиканци. 28% казват, че са независими, а 26% заявяват, че са демократи. Работено е с доверителен интервал 2%.
Буш все още не успява да получи пълна подкрепа от лоялните си избиратели. Макар богатите да гледат на него с по-голяма симпатия от средното, по въпроси като политиката в Ирак или работната сила подкрепата му е под 50%.
Изводът на агенция Блумбърг е, че доверието към Буш се е смъкнало и сред състоятелните слоеве от населението. През януари 51 % одобряваха политиките му на пазара на труда - сега делът им е едва 46%. Спрямо януари, при богатите Буш е загубил 5% от подкрепата си за политиката в Ирак и 7% от подкрепата за икономическата си политика.