Адекватна икономическа политика поискаха синдикатите по време на международна конференция, посветена на заетостта и доходите в България, която се провежда в София.

Общото становище на КТ „Подкрепа" и КНСБ е, че в България се прилагат погрешни политики и подходи за излизане от кризата. Експертите визираха фискалната политика, която е подчинена изключително на задачата за минимизиране на дефицита, намаляване на публичните инвестиции, замразяване на доходите и липсата на кредитен ресурс за бизнеса и особено за малките и средни предприятия.

„Осезателно се усеща липсата на национални политики. Разчита се основно на външна помощ, но тя е ограничена поради разхода на огромни европейски средства за подпомагане на редица европейски държави", изтъкнаха от синдикатите.

Според тях българската икономика има нужда от нова национална визия за държавните политики. Трябва да се акцентира на активна политика по доходите и заетостта, гарантираща нарастване на покупателната способност и подобряване на жизнения стандарт, категорични са експертите.

Най-наложителните мерки, според двата синдиката са премахването на плоския данък или поне въвеждане на необлагаем минимум.

България спешно се нуждае от политика към икономически растеж и заетост и националните приоритети следва да бъдат ориентирани към модерна индустриална политика, повишаване на конкурентоспособността, насърчаване на инвестициите за техническо и технологично обновление, както и повишаване на качеството на човешкия капитал, посочиха синдикалистите.

Според техните експерти особено важно е да се стимулира вътрешното потребление чрез увеличаване на доходите, а също създаване на нови качествени работни места и предприемане на радикални мерки за борба срещу корупцията и сивата икономика.