В Полша се готви тотална разпродажба: правителството във Варшава смята да приватизира 740 държавни предприятия в следващите три години. Очакваните приходи за държавния бюджет са близо € 7.9 млрд., като средствата ще напълнят пенсионните каси на страната, пише Spiegel.

Предстои раздържавяване на предприятия от дървообработването, фармацевтиката, химическата индустрия, както и някои останали държавни малки курорти. Финансовият министър Александер Град говори също така за частична приватизация на голямата полска банка PKO BP, както и на застрахователното дружество PZU.

Държавната самолетна компания LOT ще премине в частни ръце още през 2009 година, тогава също и Варшавската борса ще се лиши от държавно участие. Борсата бе открита отново през 1991 г. и Полша си запази 47.8% дял в нея.

Населението на Полша прогресивно застарява и 40% от приходите от приватизация ще постъпят в пенсионните каси, обещал е премиер министърът на страната Доналд Туск.

Има 25 т.нар. стратегически предприятия, в които полското правителство смята да осъществи само частична приватизация. Към стратегическите компании спадат най-важните петролни фирми на страната, железопътната мрежа, полските морски пристанища, информационната агенция PAP и радиата TVP и Polskie Radio. Частична ще е приватизацията и на газовия дистрибутор и компанията за добив на мед.

Решението за вълната на раздържавяване е взето вчера на седмичното заседание на дясно - центристкото правителство, научаваме от Ройтерс. Най-голямата икономика на ЕС, работила някога в социалистически режим, подновява приватизационния импулс, замразен от консервативното правителство, на власт до октомври 2007 г.

Повечето от големите приватизации ще се осъществят под формата на първични публични предлагания на акции на Варшавската борса, а по-малките предприятия ще бъдат продадени на търгове.

Правителството на Полша иска да запази дял във втората по размер банка в страната, намалявайки дела си от 51% до 30% - но не по-малко.

Решението на полското правителство бе критикувано от някои анализатори в насока, че приватизация чрез борсата в условията на тръгналата от САЩ финансова криза не е много удачно. „Пазарът куцука и приватизация, базирана на оценката на капиталовия пазар, е под въпрос", казал е инвестиционен банкер за Ройтерс.

Освен това срокът, който правителството си поставя за завършек на приватизацията на 740 предприятия, останали почти 20 години след падането на режима в държавни ръце - края на 2011 година, е „розов". „Тези неща отнемат време. Повече време, отколкото те очакват" - твърди банкерът. Не са за пренебрегване и пречките, които профсъюзите със сигурност ще създадат.