Мафията е водещото „предприятие" на Италия, което реализира годишен оборот от € 90 млрд. В изследване на търговския и предприемачески съюз Confesercenti се установява, че организираната престъпност на Ботуша формира 7% от брутния вътрешен продукт.

В годишния доклад на обединението на италианските търговци, цитиран от Spiegel, се посочва, че главните сфери на дейност на криминалните организции в Италия са рекета, нелегалните заеми на пари, кражбите, измамата и контрабандата.

Confesercenti предупреждава, че нараства броят на легалните начинания, движени от мафиотски организации.

Тази промяна засяга даже и най-големите италиански компании, предимно строителни фирми, които предпочитат да работят с мафията, вместо да бъдат изнудвани. Става дума за „листвани на борсата компании със седалище в Торино и Милано и не само малки магазини в предградията на Неапол".

Рекетът, който в Италия е познат под термина pizzo, засяга 160.000 компании, от които 132.000 търговци, ресторанти и други са в южните части на страната: Сицилия, Кампания, Калабрия, Апулия. От „пари за охрана" клановете на мафията прибират годишно €12 млрд.

В някои региони мафията е поела контрола над хранително-вкусовата промишленост и търговия с хранителни стоки. В Неапол практически цялото производство на мляко, рибарството, търговията с кафе и хляб са в ръцете на Камора. В южния италиански град 2500 пекарни са в ръцете на криминалната банда. В Южна Италия паралелно се разраства и бизнесът с „фалшиви" - синтетични и малоценни - хранителни стоки.

„Този бизнес тежи един милиард евро годишно", пише италианската преса за гастро-гангстерството. Става опасно да се сблъскаш с „кофти-моцарела", боядисан зехтин и вкиснало вино.

Мафиотските бизнес стратегии имат лошо отражение върху икономиката на цяла Италия. Под крилото на мафията между 2004 и 2006 са намерили подслон 165.000 комерсиални дейности и 50.000 хотела. Който иска да опъне сергия в пазарен ден в Неапол, трябва да плати на Камора между пет и десет евро. „На юг ситуацията е аварийна, но и в северна Италия се плаща", надига глас съюзът на търговците.