Държавите, от които Русия си доставя почти цялото й необходимо количество зехтин, са: Италия, Испания, Турция, Гърция, Азербайджан и Тунис. Това съобщи за Интерфакс Лилия Варигина, анализатор в центъра OleoScope.
При това, според данните на експерти от бранша, през 2023 г. първите две изброени държави, които са и членки на ЕС, са осигурили над 80% от вноса на зехтин за Русия. По-конкретно, делът на Испания е 43,1%, а на Италия - 39,2%.
Делът на Тунис във вноса на зехтин в Русия за миналата година е едва 1,4%, но стремежът на африканската страна с население около 11 млн. човека, е делът й при вноса на зехтин в Русия да достигне (скоро) 10%.
"Доставките на маслиново масло от Тунис са сравнително малки, но нарастват: миналата година до септември те възлизаха на 270 тона, а тази година вече са доставени 292 тона. В същото време, като се вземе предвид намаляващият внос на растителни масла от традиционните водещи производители, цифрата от 10% изглежда реална", казва Варигина.
По думите й, за периода от януари до септември тази спрямо миналата година, Италия е намалила доставките на зехтин за Русия до 6000 тона от 8000 тона, Испания - с повече от една трета до 5900 тона, а Гърция - от почти 1500 тона за 9-те месеца на миналата година, до 951 тона сега.
"Намаляването на доставките от тези страни основни вносители за зехтин в Русия е главно както заради по-ниските маслиновите реколти в Средиземноморския регион поради климатичните условия, така и заради разграничаването на пазарите поради натиска на санкциите", обяснява анализаторът.
Варигина смята, че решаващият фактор за определяне на пазарния дял в Русия на зехтина внос от различните държави ще бъде цената, тъй като зехтинът традиционно е по-скъп от основните растителни масла, което го прави недостъпен за повечето руски домакинства.