Протестиращи миньори от Добричка област получиха забавените си заплати, след като са се намесиха инспекторите по труда. Това съобщават от Главната инспекция по труда (ГИТ).

В продължение на няколко дни миньорите отказваха да влязат под земята. Инспекцията по труда се самосезира по медийни публикации за протеста и предприе проверка. В резултат работодателят започна да изплаща възнагражденията. Като доказателства за направените плащания са представени извлечения за банкови преводи. На оторизирана фирма вече е платено и предстои да отпечата ваучерите за храна.

На миньорите са изплатени над 16 млн. лева.

От Инспекцията по труда отчитат, че благодарение на контролните органи от 2009 г. досега са изплатени почти 300 млн. лв. забавени заплати.

Установено е, че зачестилите напоследък информации за протести заради неизплатени заплати касаят основно предприятия с прекратена дейност, както и лица с прекратени трудови правоотношения. В тези случай инспекцията по труда има ограничени възможности за въздействие.

От агенцията поясняват, че има и случаи, в които не е постигнат очаквания ефект, въпреки че са предприети всички мерки в рамките на правомощията й.

17 пъти е проверявана от 2011 г. до 2015 г. сметопочистваща фирма във Видин. Причината основно са забавени заплати. След като инспекцията се е намесила, заплатите са изплащани до май 2014 година. Последвало трайно неизплащане до закриването на дейността през март 2015 г. За този период на работодателя са издадени 26 наказателни постановления, които са потвърдени от съда. Сумата възлиза на 96 500 лв., а към момента плащания по санкциите няма.

Бивши работници по чистотата протестираха във Видин

Бивши работници по чистотата протестираха във Видин

Заради неизплатени заплати

Припомняме, че работници на видинската фирма днес излязоха на протест. Те настояват да получат заработеното.

Прехвърлянето на фирми на лица без собственост създава проблем пред контролните органи. В повечето случаи тези хора не могат да бъдат открити. Инспекцията по труда може да прекрати трудовите договори на работниците и служители, ако собственикът на фирмата не може да бъде открит, а той не е стрил това. Прекратяването става след искане от служителите.

От инспекцията напомнят, че трябва да бъде информирана своевременно, за да може да защити по-ефективно правата на работещите. Това означава те все още да са в трудови правоотношения с работодателя. Обръща се внимание, че работниците могат да претендират само за сумите, които писмено са договорени в трудовия договор. Работещите могат да прекратят трудовите си правоотношения заради забавени възнаграждения, като няма да загубят правото на обезщетение за безработица.

От ГИТ уточняват, че при процедура по несъстоятелност има и ред, който позволява в определени случаи те да се възползват от фонда за гарантирани вземания на работниците и служителите. Той се администрира от НОИ.