Саудитска Арабия се опитва да окаже натиск върху руския президент Владимир Путин, за да оттегли подкрепата за сирийския президент Башар Асад. Рияд използва доминацията си на петролните пазари в момент, когато руското правителство среща сериозни икономически сътресения от падащите цени на „черното злато", пише „Ню Йорк таймс".

Двете държави са провели няколко разговора през последните месеци, които трябва да доведат до значителен пробив, според американски и саудитски официални лица. Не е ясно как представителите на монархията свързват въпросите за петрола с проблема в Сирия по време на разговорите. Но саудитски представители обявиха, че те смятат, че имат някакъв лостов механизъм за оказване на натиск върху Путин да се откаже от Асад, тъй като имат възможност да намалят доставките на петрол и евентуално това да доведе до покачване на цената на горивото.

„Ако петролът може да помогне за постигане на мир в Сирия. Не виждам как Саудитска Арабия ще се откаже от опитите да постигне споразумение", каза саудитски дипломат.

Всяко отслабване на руската подкрепа за Асад може да се прояви и на петролния пазар, отбелязва изданието. Обаче официални саудитски представители обявиха публично, че цената на петрола зависи само от глобалните доставки и търсене, и че монархията няма да замеси геополитиката в икономическия си дневен ред. Но Рияд също смята, че може да получи дипломатически облаги, включително шанс за свалянето на Асад, ако позволи цените на петрола да останат ниски.

Руският президент Путин наскоро демонстрира, че той предпочита икономически затруднения пред външен натиск да промени политиките му.

Сирия е била основна тема по време на визита на саудитска делегация в Москва през ноември, според американски източник, който подчертава, че е имало постоянен диалог между двете държави през последните няколко месеца. Не е ясно дали смъртта на крал Абдула на 23 януари е имала ефект върху тези преговори, които са се провеждали тайно.

Смята се, че преди монархията е предложила икономически облаги на руските лидери в замяна на такива по регионални въпроси като Сирия, но тогава цените на петрола не са били толкова ниски. Но „Ню Йорк таймс" отбелязва, че ако Саудитска Арабия намали производството и се вдигнат цените на петрола, това ще засегне част от американската икономика, което САЩ не биха позволили.

През ноември руският външен министър Сергей Лавров след среща със саудитския си колега е отхвърлил идеята международните политики да играят роля в определянето на петролните цени.