В Южна Европа пожарникарите още се борят с унищожителните горски пожари. Европейската комисия пък - работи за създаване на обща пожарна служба. Което не е много разумно, ако се вслушаме в пожарникарите, коментира Deutsche Welle.

„Тук наистина всичко е изгоряло, досега не съм виждал нищо подобно", казва Андреас Хенел, опитен пожарникар. Хенел говори за регион в Северна Гърция, близо до границата с Албания.

С други 40 доброволци той помага на гръцките си колеги в борбата с горските пожари. Той взима за пети път участие в тези международни бригади. Но според него, толкова лошо като тази година положението още не е било. По негово мнение, гръцките пожарни служби изобщо не били в час - липсвало вода, уреди, обаче преди всичко координация.

Европа отново е обхваната от лятна криза на пожари. Най-пострадали са Испания, Италия, Македония, дори Гърция. 50.000 хектара гори и над 100 къщи са погълнати от пламъците там през тази година, стихията е взела и четири човешки живота. Правителството в Атина прибягна до помощта и на военните в гасенето на пожарите.

В единствената пожарна управа в Атина обаче цари хаос. „Там не е никаква Европа".

Истинската Европа разбира се е в Брюксел. Там горските пожари се овладяват своевременно с помощта на хартия. Пожарната според Европейския съюз спада към защитата от катастрофи. От своя страна защитата от катастрофи спада към генерална дирекция „Околна среда".

Оттам тръгна една нова инициатива за обща европейска „пожарна войска".

Гъркът Ставрос Димас, комисар по екологията в Еврокомисията, е казал: „Пожарите могат да бъдат победени само с помощта на общите европейски партньори. Време е така да се подобрят механизмите, че в бъдеще да можем да сме ефективни".

За тази цел ще се формира войска за гасене на горските пожари и ще се оборудват десет самолета за гасене, които ще стоят в постоянна готовност - това ще бъде първата централно управлявана пожарна единица в ЕС.

По този начин Димас повтаря идеята с предшественика си от Франция Мишел Барние от 2006 година за ЕС - пожарна за борба с горските пожари. Нужните евро щели да дойдат от фондовете за солидарност на ЕС. Гръцкият премиер Костас Караманлис и президентът на Франция Никола Саркози са се застъпили силно за тази идея, обаче Брюксел не е показал голям ентусиазъм.

Страните, които рядко стават жертва на горски пожари, се отнасят с недоверие към идеята борбата с пожарите да се финансира от цялата общност.

Специалисти като Ралф Акерман, който е вицепрезидент на световния съюз на пожарникарите CTIF, също са скептични към идеята за общоевропейска група за бързо реагиране. За Акерман не е разумно да се поддържа цяло лято стабилно поделение, което ще коства много пари.

Проблемът по-скоро бил липсата на система за покриване на площите от страна на пожарната. Гърция по данни на CTIF разполага с 34 локални доброволни пожарни и 17.000 активни пожарникари. Германия имала близо един милион активни членове в доброволната пожарна служба и почти във всяко село има система за наблюдение за пожари.

При това в Гърция, преди голяма акция за гасене да започне, първо трябва професионалната пожарна бавно - бавно да се събере. „Разбира се, този проблем ще остане същия при един европейски пожарникарски корпус".

За европейски помощи за гасене на горските пожари помолиха Гърция, Кипър, Италия, България и Македония. Молбите се координират от европейския център за мониторинг MIC. Центърът за наблюдение и информация на Европейската комисия бе открит през октомври 2001 като отговор на нарасналия страх от терористични атаки след 9/11.

В MIC трябва да се оказва помощ при катастрофи и да се преодоляват бюрократичните пречки. Например когато една страна се нуждае от самолети за потушаване на пожарите, тук централно се проверява в база с данни кои машини са на разположение и след това се свързват с тях. Като цяло дефицит има, но според Акерман системата се държи доста добре.

За да се предотврати ежегодния пожарен ад в Средиземноморието, според Акерман трябва да се предприемат други мерки вместо централизиране на пожарните служби. Превенция, просвета на населението и отговорно горско стопанство биха били по-ефективни.

Точно тук е мястото за намеса на ЕС, както и на екологичната организация WWF. Последната настоява за общоевропейски закон, забраняващ строителството върху изгорелите терени. „Едва щом изгори някакъв терен, изведнъж спекулантите с имоти започват да се интересуват от региона, в който никога нямаше да могат да купуват, ако все още имаше гори", обяснява експерт от WWF.

Можем да допълним, че преди няколко дни руски министър се пошегува, макар да говореше напълно сериозно: готови сме ние да потушаваме пожарите на Европа, ако ЕС ни плаща - щом европейците не могат да се справят сами с проблема си.

И още: трябва да се въведат изключително строги наказания за подпалвачите, които безчинстват не само заради терените за строеж, а и търгуват с обгорялата дървесина. Нужна е забрана и за износа й.