Знаехме си го, днес „Ройтерс" отново ни го напомня: българите са най-бедните граждани на Европейския съюз. На другия полюс са жителите на Люксембург, които разполагат средно със седем пъти повече средства от нас.

Данни на Eurostat за разпределението на богатството между държавите в блока показва, че БВП на Люксембург на глава от населението според стандартите на покупателната сила (PPS) получава 280 бала.

Балът за 13 държави в Еврозоната е 110 за 2006 г. За България показателят е 37 бала, при средно значение за ЕС 100 бала.

Впечатляващите резултати за богатството на Великото херцогство се дължат отчасти на големият брой работници през граница, които допринасят за БВП на страната, но не се отчитат в знаменателя на населението при изчисляване на БВП на жител.

България и Румъния разшириха броя на държавите в ЕС до 27 след присъединяването през януари. По-рано през 2004 към блока се присъединиха други десет държави от източна Европа.

Всички нови членове, включително и Гърция и Португалия, имат БВП на глава под средните значения за ЕС.

Можем да се успокоим, че някога Ирландия бе сред най-бедните страни в ЕС, а сега е трета по богатство с 146 бала. Норвегия не е член на ЕС, но в представената класация е втора с 186 бала.

Полша е най-голямата от новите членки на ЕС, нейният БВП на глава е едва половината от средния. Най-близо до заветните средни значения са Кипър, Словения, Чехия и Малта, които са постигнали бал между 77 и 92.

Най-големите икономики на Европа - Германия, Великобритания, Франция, Италия и Испания - са малко над средното европейско значение с бал между 118 и 103.

Стандартът на покупателната сила е измислена референтна валута, която елиминира ценовите различия между страните - обяснява Ройтерс. Една PPS единица купува същия обем стоки и услуги във всички страни, така че икономическите индикатори в страните могат да бъдат сравнявани.