Законопроектът освен това предвижда задължителна проверка на най-важните инвестиционни сделки с чуждестранно участие от страна на спецслужбите в лицето на директора на националното разузнаване. Документът под название „Акт от 2007 година за реформа на чуждестранните инвестиции за целите на националната безопасност и укрепването на прозрачността" бе подкрепен от всички 423 конгресмена, участвали в гласуването.
Законопроектът внася изменения в приетия през 1950 „Закон за отбранителното производство" - още повечесе засилва контрола от страна на правителството на САЩ над инвестициите, а също така над операциите по сливане и поглъщане на компании с участие на чуждестранен капитал, с цел да се предотврати попадането под чуждестранен контрол на предприятия и фирми, дейността и продукцията на които е важна за националната безопасност на САЩ. Под особен контрол се поставят инвестиционните сделки, в резултат на които контролът над американските компании може да бъде получен от „чуждестранни правителства или организации, контролирани или действащи от името на чуждестранни правителства".
В съпроводителната справка към законопроекта се казва още: „Документът изисква от министъра на финансите да анализира инвестициите в САЩ, специално в критично важната инфраструктура и промишленост, от страна на тези чуждестранни правителства или техни агенти, които участват в някаква форма на бойкот на Израел или не забраняват дейността на чуждестранните терористични организации".
Приетият от долната камара законов акт изисква от директора на националното разузнаване на САЩ, който възглавява американското разузнавателно „общество" от 16 спецслужби, лично да проверява и да дава заключение за безопасността на най-важните инвестиционни сделки с участие на международен капитал. „Директорът на националното разузнаване е задължен оперативно да проведе анализ на всички заплахи за националната безопасност на САЩ, каквито могат да представляват попадащите под действието на закона сделки".
Приетият от камарата законопроект рязко усилва пълномощията на специалния контролен Комитет за чуждестранните инвестиции в САЩ (Committee on Foreign Investment in the United States), който до настоящия момент действа в структурата на американското министерство на финансите. Сега този комитет става междуведомствен орган, пряко подчинен на президента на САЩ.
Членове на Комитета ще бъдат 14 назначавани от президента лица, включително шефът на Пентагон, държавния секретар на САЩ, министъра на правосъдието и генералния прокурор, а също така министрите на финансите, на вътрешната безопасност, на търговията и енергетиката. За финансиране работата на засиления комитет от Федералния бюджет в периода от 2008 до 2011 ще бъдат отделени $40 милиона.
Само Левски
на 02.03.2007 в 00:28:08 #2ЛОШОТО Е ЧЕ РУСИЯ СЕ ПАЗИ ОТ ИНВЕСТИЦИИ ОТ РАЗВИТИЯ СВЯТ, ОТ НОРМАЛНИ КОМПАНИИ, КОЙТО ЩЕ Я ДРЪПНАТ НАПРЕД. А АМЕРИКА СА ПАЗИ ОТ ИНВЕСТИЦИИ НА МАФИОТСКИ РУСКИ КАПИТАЛИ ИЛИ ИСЛЯМИСКИ ТАКИВА.
dakl
на 01.03.2007 в 14:30:04 #1О.К. Това е проблем на САЩ.Интересното в случая е другото -отношението на преобладаващата част от медиите у нас към едни същи по характер събития , но които имат място на територията на САЩ или да кажем на Русия.Преди известно време руското правителство прие , предложи на парламента, подобен законопроект, по който все още няма гласуване, но тогава спомням си с какви злобни коментари беше посрещнато това предложение.То не бяха храчки , слюнки, плюнки и т.н., то не бяха жалби по повод загиващата/и процъвтяваща в България/ демокрация в Русия, а сега нищо, само факти!