Кабинетът на американския президент Джордж Буш ще се опита да привлече вниманието на Северна Корея върху международното положение, като лиши ексцентричния й лидер от любимите му луксозни играчки - MP3 плеъра iPod, плазмени телевизори и скутерите Segway.

Първият опит на американското правителство да използва търговски санкции по адрес на комунистическата държава, ще са по-скоро с цел да подкопае доверието в лидера й от страна на приближените му над 600 управници. До момента Ким Джонг Ил печелеше симпатиите и доверието им, като ги даряваше със скъпи западни стоки и луксозни подаръци.

Ким, който разработва секретна ядрена програма, не е харесван от западния свят заради своенравността и непредсказуемостта си, като преди няколко месеца ООН наложи определени търговски забрани към страната. Сега животът на корееца ще стане доста по-труден без любимия му френски коняк, платинени часовници Rolex, скъпи пури, произведения на изкуството и италиански спортни автомобили.

Новите търговски ограничения ще засегнат и музикалните и спортни стоки. Високият едва 160 см. лидер на Северна Корея е запален фен на баскетбола, като дори през 2000 г. държавният секретар на САЩ Мадлин Олбрайт му подари баскетболна топка с автограф от Майкъл Джордан.

Според експерти, търговските ограничения на ООН по отношения на луксозните стоки, са първата подобна санкция в историята на организацията. До момента ембарго се е налагало основно на оръжие и материали за направа на такова, но както се вижда от този случай времената и хората се менят.

Населението на Северна Корея, която е една от най-изолираните в политически план държави в света, страда от катастрофална бедност и мизерия, като гладната смърт е нерядко срещано явление. Новите търговски ограничения ще забранят вноса на скъпи часовници, коняк, плазмени телевизори, автомобили и яхти, все предмети, които обикновеният кореец никога няма да може да си позволи.

Проблемът в случая отново е в „черния" пазар. Каквито и ограничения и забрани да има, винаги ще се намират хора, които да внасят контрабандно нужните на управляващата класа стоки. Малки електронни апаратури като лаптопи и Ipod MP3 плеъри са на практика непроследими, но важни за „купуване" на доверието на функционерите по върхушката на управлението. Легалният износ на САЩ към Северна Корея се оценява на едва $6 млн. годишно.

Според анализатори, ако се отнемат скъпите подаръци, които Ким прави на управляващите среди, то със сигурност ще бъде разклатен авторитета му на велик лидер. Все пак не е сигурно, че прекъсвайки официалните канали на внос, Западът ще успее да наруши статуквото в комунистическата страна, тъй като контрабандата е в състояние да поеме недостига на луксозни стоки.

ООН забрани вноса на военно оборудване и материали за евентуално сглобяване на такова, след ядрените опити на Северна Корея от 9 октомври. Наред с оръжейното ембарго, беше забранен и вноса на луксозни стоки, като всяка страна беше оставена сама да прецени коя стока е луксозна и коя не. Според Япония например, луксозни стоки са говеждото месо, хайвера, риба тон, скъпи маркови автомобили, мотоциклети, видеокамери и други технически устройства. Повечето европейски държави все още работят по списъците си.

Американското разузнаване е докладвало за личните предпочитания на Ким Джонг Ил, на чиято база САЩ е изготвил списъка със забранени за износ стоки към Северна Корея. Комунистическият лидер предпочита автомобили от марките Мерцедес, БМВ и Кадилак, моторите от марката Harley Davidson. Любимите напитки на Ким са конякът Hennessy XO и уискито Johnny Walker. Във всяка от стаите на двореца на кореецът има задължително японски климатик и плазмен телевизор с огромен диагонал.

От известно време лекарите са забранили на Ким да консумира концентрати, затова той се е насочил към скъпи френски вина. Личната му колекция от DVD филми включва над 10,000 заглавия, като любими са му филмите с Джеймс Бонд и Годзила.

Голяма част от информацията, с която американците разполагат за вкусовете на лидера на Северна Корея идват от вътрешни информатори, като бившият готвач на Ким японеца Кенджи Фуджимото, напуснал страната през 2001 г.