Саудитска Арабия все пак ще да продаде част от гигантската си петролна компания Saudi Aramco на фондовия пазар догодина, въпреки промените в плана за възстановяване на икономиката на кралството.
Държавата продължава подготовката на първичното публично предлагане на акциите на петролния гигант, което ще е най-голямото в света.
"Процесът на първично предлагане е в ход и Saudi Aramco продължава да е фокусирана върху изпълнението на всички изисквания, свързани с него, навреме и по най-високите стандарти", съобщават от Министерството на информацията на арабската монархия.
Листването на борсата е планирано за 2018 г., съобщи по-рано изпълнителният директор на компанията Амин Насер. Очакваните приходи от продажбата са между 2 и 3 трлн. долара.
Тя е част от Визия 2030 - амбициозен план на управляващата фамилия, предвиждащ преструктуриране на саудитската икономика и намаляване на зависимостта й от петрола. Очакват се големи инвестиции във високотехнологични сектори, здравеопазване и туризъм, разширяване на частния сектор, както и по-сериозно включване на жените в пазара на труда.
Над 2/3 от приходите на страната идват от продажбата на "черното злато", чиято цена е трайно ниска през последните месеци и няма изгледи да се повиши сериозно занапред. Заради спада, през миналата година в бюджета на кралството се отвори дупка от 97 млрд. долара.
Властите в Рияд обаче планират да направят промени в управленската стратегия, като някои от планираните реформи може да бъдат отложени, а други направо да отпаднат. Засега обаче липсва конкретика.
"Трудно е да се прецени влиянието на преструктурирането, без да са известни промените, които трябва да се направят", заяви Жан-Мишел Салиба, икономист на Bank of America Merrill Lynch.
Инвеститорите внимателно наблюдават поведението на кралството, подозирайки, че може да се откаже от набелязаните цели, чиято идея е възстановяване на държавните финанси.
"Забавянето на фискалните реформи би било знак, че правителството иска да постигне труден баланс между мерките за строги икономии и инвестициите, стараейки се да подкрепи растежа", обяснява Салиба.
Някои от мерките за стабилизирането на икономиката бяха приложени още през миналата година. Властите намалиха някои субсидии, обявиха нови данъци и взеха заеми за милиарди, за да балансира бюджета.
Саудитска Арабия обаче има нужда от още много реформи и развитие на различни сектори от икономиката, което да привлече чуждестранните инвеститори и да отучи саудитците да разчитат само на подкрепа от държавата.