Корпоративният дълг в Щатите е на своето най-високо ниво спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на икономика номер 1 в света от периода на финансовата криза насам. И тази ситуация може да се превърне в новото главоболие за САЩ при конкретни обстоятелства, пише сайтът CNBC.

Стимулиран от ниските лихви и силното търсене от страна на инвеститорите дългът на нефинансовите компании в страната е нараснал до 8,7 трилиона долара, което се равнява на над 45% от БВП. Това посочва Дейвид Адър, който е главен стратег на анализаторската фирма Informa Financial Intelligence.

Според данните на Федералния резерв корпоративното кредитиране е нараснало с 1 трилион долара за едва две години.

"Ние не трябва да се притесняваме за това преди да видим забавяне в икономиката и спад в печалбите", коментира експертът.

"Ниските лихви окуражават американските фирми за теглят повече заеми, но проблемът е, че те не използват тези пари, за да се разрастват, а за да вдигнат цената на акциите си", обяснява той.

"С растежа на икономиката и силните печалби сме малко загрижени за пазара на корпоративния дълг, който засега не отразява прекомерно агресивното поемане на заеми с цел "напомпването" на активи", коментира от своя страна Робърт Тип, който е инвестиционен консултант в PGIM Fixed Income.

"Компаниите разполагат с много пари кеш и въпреки че можете да намерите случаи на предоговорени кредити, то има и компании, които успяват да плащат своите без затруднения", допълва специалистът.