Италия има вторият най-голям дълг като част от брутния вътрешен продукт в еврозоната след Гърция. Закъсалата страна обаче започва да показва признаци на възстановяване и перспективата да се справи с тежестта на заемите изглежда все по-възможна, пише Bloomberg.

Икономиката на страната расте вече десет поредни тримесечия и изглежда, че запазва инерцията и в последните три месеца. Рим може да благодари и на повишената инфлация, както и спада в цената на печалбата от облигациите - комбинация, която приближава правителството до целта да намали големината на дълга, който тежи на страната вече десетилетия.

За първи път от началото на финансовата криза насам нацията се радва на сходно повишаване на дълга, растежа, инфлацията, както и на средните печалби от държавните облигации и скоро повишението на брутния вътрешен продукт може да изпревари това на публичния дълг, намалявайки съотношението.

Към края на 2016 г. дългът бе 132.6% от брутния вътрешен продукт, който се изчислява на 1.85 трилиона долара.

"След като стабилизираме дълга, трябва да положим усилия да го намалим, иначе рискът остава висок", каза министърът на финансите Пиер Карло Падоан. Надеждите са през следващата година дългът да намалее леко до 131.8% от брутния вътрешен продукт. Очакванията за растеж през годината са от 1.5%.