Съвсем скоро в Швейцария може да е вече без значение дали човек работи или не. На 5 юни в страната ще се проведе референдум за въвеждане на безусловен основен доход за всички граждани.
Идеята не е нова. "Гарантираният доход ще премахне бедността", беше казал навремето Мартин Лутър Кинг. През 1967 година австрийският икономист Фридрих Аугуст фон Хайек също заговори за "определен минимален доход за всички, които не са в състояние да се грижат за себе си". Няколко десетилетия по-късно на темата се посвети и швейцарският икономист и психолог Даниел Щрауб. Заедно с публициста Кристиян Мюлер през 2012 година той публикува книгата "Освобождението на Швейцария. За безусловен основен доход".
Утопия?
"Това би променило всичко. Безусловният основен доход дарява всеки с възможността да води пълноценен живот", убеден е Даниел Щрауб, който е председател на швейцарската инициатива за въвеждане на безусловен основен доход. Щрауб, който преди е работил за IBM, смята, че по този начин хората биха разгърнали творческия си потенциал и биха повишили своята производителност, тъй като вече няма да са обременени от натиска да подсигуряват средствата, необходими за оцеляването им.
Ако резултатът от референдума е положителен, казва Щрауб в интервю за Дойче Веле, ще бъдат необходими промени в конституцията. Инициативата предвижда основният доход да бъде в размер на 2 500 швейцарски франка, което се равнява на 2 250 евро.
Швейцарското правителство и всички партии в страната отхвърлят категорично инициативата. Те отправят остри критики и твърдят, че тя е вредна, опасна и най-вече неосъществима - заради финансовата страна на въпроса. Всички противници на инициативата изтъкват следните основни проблеми: рисковете, свързани с имиграцията на чужденци, увеличаването на данъците, което ще е необходимо за финансиране на инициативата, както и загубите за швейцарската икономика в резултат от факта, че евентуално много хора ще спрат да работят, тъй като вече няма да са принудени да се грижат за издръжката си.
Мнозинството швейцарски граждани твърдят обаче, че биха продължили да работят и след въвеждането на основния доход. Резултатите от актуално проучване показват, че само 2 процента от анкетираните ще престанат да работят, ако бъде въведен безусловен основен доход. 54 процента от участниците в анкетата заявяват, че ще използват допълнителните приходи за подобряване на образованието и уменията си. Също толкова швейцарци твърдят, че благодарение на новите приходи ще прекарват повече време със семейството си.
"Не искаме да премахнем сегашната система, а да я доразвием"
Инициативата за въвеждане на безусловен основен доход се подготвя от седем години за предстоящия референдум. Даниел Щрауб проявява известно разбиране към критиците на проекта. Преди десет години и той би казал, че инициативата не може да бъде финансирана. "Ние разглеждаме тази инициатива като дългосрочен проект. А референдумът е само първа стъпка. Това е политически процес, който ще продължи много години. Трябва обаче да бъдат чути всички становища. Така повелява демокрацията", казва Щрауб.
За да подкрепи тезата си, Щрауб дава пример с една дискусия, на която млад мъж призовал критиците на инициативата да скицират своята визия за бъдещето. Попитал ги как биха реагирали на загубата на работни места в резултат от четвъртата индустриална революция. Отговорът бил мълчание.
"В случая не става дума за някаква революция, с която искаме да премахнем сегашната система. Пазарната икономика има много предимства. Но е време да доразвием тази система", убеден е Щрауб.
Loki
на 22.03.2018 в 15:45:41 #6"швейцарски" се пише с малка буква, да не прекаляваме с чуждопоклонничеството все пак, а?
lora-delicate
на 27.03.2017 в 09:22:42 #5Интересно, колко от вас наистина познават Швейцария? Работят, живеят тук? Изглежда никой..защото ако бяхте тук, в Швейцария щяхте да знаете, че 2500 Фр съвсем не са пари, които могат да покриват нуждите месечно и че реално нека го наречем "минимален доход" (В Швейцария няма мин работна заплата, но е прието да..) е минимум 4500 Фр. ..т.е. тези 2500 Фр далеч не са много. Второ над 30% от хората в Швейцария НЕ СА Швейцарски граждани, т.е. така наречения "Безусловен доход за всички граждани" НЕ ЗАСЯГА тези 30%, или всеки трети, който живее или работи тук. Трето, как така "Бай Ганьо" не знае, че Швейцария има не само пари да осигури доживот 5-те мнл Швейцарски граждани, но и за останалата трета? Доколкото познавам Швейцарците, изобщо не се учудвам, че само 2 % от тях биха спрели да работят ако имат 2500 Фр на месец доживот...и както подобно на казаното от някой тук, техния морал и мироглед са на такова високо ниво, че изглеждат нереални, а са..Поздрави от Швейцария : )
svetlioo
на 08.04.2016 в 14:58:44 #4Супер са го измислили, но и могат да си го позволят за разлика от нас.. Имат около 10-12 пъти повече БВП от нас, а като население са да кажеме 1.4 пъти повече (8-9млн). Реално при тях няма толкова безработица, че да започнат да плащат на всички, но пък ако всички получават такива пари, наистина няма да има и бедни. Пък и говориме за съвсем различен манталитет. Докато тук масово работиме на сила (заради нужда от пари) и се скътаваме, a при възможност въобще и не работиме. Докато хората там работят с идеята да се реализират се в живота, което не е само заплатата .. Разбира се в нашият случай основна причина за мизерията ни е бедната мафиотска държава, но каквото е такова..
batSpiro
на 05.04.2016 в 22:59:54 #3Гледам един бай Ганьо се оплаква, че друг бай Ганьо му разваля утопичните мечти. А не е отговорил на основен въпрос, от къде ще се вземат средствата за безусловен базов доход и как ще се гарантира прихода за този безусловен базов държавен разход. Доколкото чета обяснението е в тайнственото "това е Швейцария", което е супер смешно и не казва нищо. Швейцария е имала години на страхотен глад, и години на богатство. В момента в който една икономика не може да подсигури безусловният си разход, той става условен Швейцария има отворена икономика и няма природни богатства които да подсигурят сами безусловен разход
imid
на 05.04.2016 в 14:18:05 #2Добра идея ама не мога да стоя без работа на третия ден ще съм пощурел и ще работя като луд а като се уморя пак два - три дни релакс референдум и в България
batSpiro
на 05.04.2016 в 11:37:19 #1Аз веднага ще го разкритикувам. Проблема с безусловният доход е, че той е безусловен разход. Тоест държавата си гарантира разход пропорционален на населението, но няма приход пропорционален на населението. Дохода по принцип трябва да е стимул за хората да участват в обществото и да създават държавата. Отново, той е стимул а не право. Ако беше право, нямаше да имаме данъци нали? Как държавата ще си гарантира прихода за този гарантиран разход в случаи: - Когато населението нарастне (ако има емиграция, или бум)? - Когато икономически активното население намалее (например, ако има смърт, тежка икономическа криза и т.н.)? - Когато повечето население прецени, че не иска да работи защото културата му се е променила и може да живее само от гарантираният доход (примерно комунисти, цигани или хипита се появят отново без да обиждам никой)? - Как ще се бори със страничните негативи (бум на миграцията например, повече отколкото държавата може да си позволи)? Очевидно още на първата криза, държавата ще трябва или да намали дохода (така че да и е по мярка), до нива които ще бъдат безсмислени за получателите (например 50 евро на месец) или да въведе ограничения, кой може да я получава както и да се стимулира хората да търсят работа. Ако въведе ограничения да я получават (или различни стойности на сумата) само хора в нужда, то ще бъде еквивалент на това, което и сега имаме и се нарича социална помощ. Ако въведе ограничения да я получават само тези, които нямат работа, то ще бъде еквивалентно на това, което и сега имаме - което се нарича обезщетение за безработица. Ако въведе ограничение, да я получават (в по голяма степен) само тези които работят (за да се стимулират хората да търсят работа) ще стане еквивалент на това, което и сега имаме, което се нарича минимална работна заплата. Безусловният базов доход технически го има и сега, но носи различни имена. Само дето е условен базов доход. Проблема на безусловното, е че го превръща в безусловно задължение за държавата, без да има гарантиран безусловен приход. Любимият ми въпрос към всеки, който се е размечтал за какво ще похарчи пари е парите от де ще ги вземе?