Първият индикатор ще даде информация за новите работни места разкрити в САЩ през януари, а другият ще хвърли светлина върху производствената активност (ISM-индекс). "Нито един от тези два индикатора, няма да е в сила да промени общата нагласа за това къде се намираме и накъде сме се запътили. В момента икономиката расте изключително слабо, но истинската рецесия все още ни дебне зад ъгъла", коментират икономисти.
Януарските данни за новите работни места разкрити извън селскостопанския сектор, дава най-добра представа за състоянието на пазара на труда. Прогнозите са, през първия месец на годината, да са били добавени нови 80 000 работни места, а процентът на безработни да продължи да бъде 5%. Почасовото заплащане се очаква да се е повишило с 0.2%. „Бих определил тези цифри като доста слаби, но в никакъв случай не рецесионни. За да бъдат такива, трябва пред числото да видим знак минус", коментира Стюарт Хофман от PNC Financial Services Group.
Днешният ден ще е особено интересен, тъй като правителството ще изнесе и ревизираните данни за новите работни места от последните три години. Това може да всее известен смут сред пазарните участници и да наблюдаваме резки изменения при борсовите индекси и курса на долара следобед.
Според някой анализатори, без значение какви цифри излязат днес, трендът на икономиката ще продължи да бъде надолу. Според тях, може да се спори за големината на наклона, но не и за посоката на тренда. Все пак, вероятността за рецесия в САЩ остава на около 50%.
По-рано тази седмица, излезе предварителния доклад за заетостта, който се прави от частната организация ADP. Според него, новите работни места в частния сектор са нараснали със 130 000, а тези в държавния с 25 000. Въпреки че до сега, тази агенция не даваше информация за държавните работни места, от този месец това се променя. В четвъртък обаче, беше изнесен правителствения доклад показващ седмичните заявки за помощ при безработица, които са нараснали с 69 000 само за последната седмица. Така двата доклада повдигнаха някои въпроси, а спорът ще се реши днес в 15:30, когато излязат официалните данни от американското министерство на труда.
Час и половина по-късно (17:00), на дневен ред ще докладът за производствената активност на ISM. Прогнозите са индексът да падне до 47.0% през януари от 48.4% през декември. Припомняме, че когато индексът е под 50%, тогава се говори за спад в производството, а при три поредни месеца със стойност под 50%, се обявява началото на производствена рецесия. Най-ниската стойност на индекса (39.8%) е била през октомври 2001 г., когато САЩ преживя последната си икономическа криза.
„Американското производство като че ли прихваща слабостта на имотния сектор", коментират анализатори. „Инвеститорите се притесняват от изненадващо високи стойности днес, заради агресивното смъкване на федералната фондова лихва", продължава коментара.