ЕС харчи повече пари за руска енергия, отколкото за финансова помощ за Украйна. Това се посочва в доклад, отбелязващ третата годишнина от инвазията на агресора в Украйна.

ЕС купи 21,9 милиарда евро нефт и газ от Русия през третата година от войната, според оценки на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух, въпреки усилията, които се полагат за премахване на нуждата именно от горивата, които финансират военния на Владимир Путин.

Сумата е с една шеста по-голяма от 18,7 милиарда евро, които ЕС отпусна на Украйна като финансова помощ през 2024 г., според инструмент за проследяване от Института за световна икономика в Кил (IfW Kiel), цитирано от The Guardian.

Според анализатора Вайбхаул Рагюнджан от Центъра за изследване на енергията и чистия въздух и съавтор на доклада: "закупуването на руски изкопаеми горива е съвсем очевидно подобно на изпращане на финансова помощ на Кремъл и позволяване на неговата инвазия. Това е практика, която трябва да спре незабавно, за да се осигури не само бъдещето на Украйна, но и енергийната сигурност на Европа", коментира той.

В изследването са събрани търговски данни, за да се оцени стойността на руските горива, които са били продадени по света през третата година от инвазията. През календарната 2024 г. ЕС е похарчил 39% повече за внос на руски изкопаеми горива, отколкото е заделил за Украйна. Цифрата на помощта не включва военни или хуманитарни помощи.

Кристоф Требеш, икономист в IfW Kiel, смята, че има поразителна разлика между това колко помощи донорите са мобилизирали за Украйна в сравнение с минали войни, като европейските донори харчат средно по-малко от 0,1% от БВП годишно.

"Много страни бяха по-щедри в минали конфликти. Германия, например, мобилизира много повече помощ, по-бързо за освобождението на Кувейт през 1990/91 г., отколкото за Украйна за съпоставим период от време", направи сравнение икономистът.

Европа затяга въжето около врата на руския тъмен флот от танкери

Европа затяга въжето около врата на руския тъмен флот от танкери

Това е флотилия от около 700 остарели кораба

Докладът констатира, че Русия е спечелила 242 милиарда евро от износ на изкопаеми горива в световен мащаб през третата година от пълномащабното си нахлуване в Украйна, като приходите от началото на войната "сега се доближават до трилиона", докато страната се адаптира към санкциите.

Русия се опитва да заобиколи санкциите, като превозва горива на "сенчест флот" - стари кораби без западна застраховка, използващи различни нелегални техники за прикриване на товарите си, най-често, изключващи данните си за локация и проследяване.

Тактиката тези флотове не е нова - тя се използва и от Иран и Венецуела за заобикаляне на санкции, особено при доставки за Китай. След нахлуването в Украйна през 2022 г. Русия възобнови използването на този метод, създавайки флотилия от около 700 остарели кораба, които често плават без идентификационни системи. Те прибягват до прехвърляне от кораб на кораб, фалшифициране на данни и други средства за избягване на контрол, пише Oilprice.

Посланиците на ЕС се споразумяха за нови мерки за насочване към сенчестия флот на Русия в 16-ия кръг от санкции от началото на войната.

Изследователите на Crea изчислиха, че руските приходи от изкопаеми горива могат да паднат с 20% чрез засилване на съществуващите санкции и запълване на пропуски.

Докладът също така призовава за репресии срещу втечнения природен газ (LNG). Европа намали вноса на руски газ по тръбопроводи от началото на войната в Украйна, но задоволи част от глада си за енергия с доставки на супер охладен газ, включително от Русия.