За първи път от години зърнопроизводителите дори с добри добиви от пшеница ще бъдат на ръба да не покрият производствените си разходи заради огромните средства, направени за спасяване на реколтата след дъждовете.

Това отбелязва зам. председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов в интервю за Farmer.bg.

В края на жътвата браншовиците по традиция изчисляват средната себестойност, която това лято на декар е с 15-20 лева повече спрямо миналата година. Причината е в извънредните пръскания на посевите, прилагани срещу гъбните болести.

Себестойността от декар се движи между 150 и 155 лв., което е доста над миналогодишните стойности.

Дори при ожънати 500 килограма хлебно зърно от декар себестойността за тон достига при някои производители 300 лева, което надхвърля предлаганите цени от търговците, посочи Вукодинов.

Субсидията също няма да покрие загубите, защото това лято рентата, която арендаторите ще платят на собствениците на земеделска земя ще надхвърли стойността на очакваните плащания. За декар рентата е около 30 лв., докато субсидията на площ ще бъде около 28-29 лева.

На този етап търговията върви при ниски цени, което обезсърчава стопаните за състоянието на доходите. В Южна България пшеницата се изкупува средно по 270 лева за тона. Изключително ниски са цените и за останалите култури, които обикновено имат добър пазар. Рапицата се търгува средно по 250 лв. за тон., което е с около 15-20% по-ниско от миналото лято.

Търговията при слънчогледа също стартира с 80 лева по-ниска цена от миналата година. Първите оферти са за 500 лв. за тон при 580 лв. през 2013 година.

От два дни в Южна България започна и жътвата на слънчогледа, но стопаните все още нямат точни наблюдения за добивите, тъй като се обработват по-слаби полета.

„Състоянието обаче е по-слабо от миналата година, тъй като слънчогледът е топлолюбива култура, докато пролетта беше хладна, а и продължителните валежи също не благоприятстваха за тази култура", обясни още Вукодинов.

По-ниските добиви ще се компенсират от факта, че бяха засети повече площи, затова и реколтата от слънчоглед вероятно ще бъде като миналогодишната - около 1,6 млн. тона.