Държавната намеса на пазара на хранителни стоки е недопустима и това е пореден опит за ограничаване на конкуренцията. Това обявиха в позиция от Сдружението за модерна търговия (СМТ) по повод идеята за таван на надценката на някои хранителни продукти у нас.

Според представителите на Сдружението "това е недопустим опит за намеса на държавата на пазара на хранителни стоки, който ще нанесе тежки вреди на потребителите и икономиката".

"През последните дни ставаме свидетели на пореден опит за груба намеса на пазара на дребно с храни. Входираните на 06. и 07. 02.2025 г. Проект на Закон за пределните надценки на някои хранителни продукти и Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителните стоки от първа необходимост, предвиждат пряка административна намеса в ценообразуването на пазара на храни, включително пазара на дребно. 

След призива за бойкот на магазините хърватското правителство налага тавани на цените на 70 стоки

След призива за бойкот на магазините хърватското правителство налага тавани на цените на 70 стоки

Инициативата е продължение на на по-ранно решение от септември 2023 г., което ограничи цените на 30 продукта, като сега към списъка са добавени още 40 артикула

Подобна мярка, както неведнъж сме отбелязвали, би била контрапродуктивна от гледна точка на потребителите и всички други участници на пазара. Тя не би постигнала нито една от поставените пред нея цели, а, напротив, би задълбочила съществуващите проблеми и би създала нови такива", подчертават от СМТ.

Снимка 657471

Източник: iStock Images

От Сдружението коментират още, че опитът на някои европейски държави да предложат подобни на предлаганите в проектозакона механизми (пределни цени, пределни надценки) на практика са довели до значително по-висока инфлация - в случая с Унгария инфлацията при храните е достигнала най-високото ниво в целия ЕС през 2023 г. (почти 50% на годишна база) и това е довело и до дефицит на определени стоки, попаднали в обхвата на мярката.

Таванът на цените не е дал желания резултат и в Румъния и Хърватия.

Решението на проблемите, свързани с достъпността на храните, следва да бъде търсено в подобряване на бизнес средата, инвестициите, повишаване производителността и стандарта на живот на хората, смятат от Сдружението за модерна търговия.

След Хърватия, организации призоваха за бойкот на хранителните вериги и у нас

След Хърватия, организации призоваха за бойкот на хранителните вериги и у нас

Те призоват да се последва примера на хърватите, което да доведе до "моментално сваляне на цените на хранителни стоки"