Централната банка на Сърбия повиши основната лихва в страната до 10.75%, загрижена за нарастващата инфлация, съобщи Bloomberg. Увеличението на лихвата, второ поред, е с 0.75%.

Очаква се инфлацията в Сърбия през тази година да бъде 8.6%, през 2007 стоките в западната ни съседка поскъпнаха с 11.9%, след като динарът загуби стойност спрямо евро, а цените на храните и газта се повишиха. Това принуди централната банка в края на декември да повиши репо лихвата с половин процент.

Анализатор от сръбската търговска камара коментира, че този ход на централната банка е бил очакван и необходим: той ще овладее засилването на динара и кредитната активност, както ще понижи инфлационните очаквания.

В изявление от миналата седмица централната банка отправи предупреждението, че политическите събития около президентските избори и възмонжното обявяване на независимост на Косово може да понижи кредитния рейтинг на страната. Банката заяви, че е готова да използва валутните си резерви, за да подкрепи динара и да сдържи инфлацията.

В друга посветена на Сърбия новина от днес, агенция Bloomberg предава думите на инфраструктурния министър Велимир Илич, който е заявил, че сръбското правителство може да падне заради противоречия в управляващата коалиция относно търговското и политическо съглашение с ЕС. „Ако заместник премиерът Божидар Делич се осмели да сключи политическо съглашение с ЕС, правителството ще падне, а ние ще обявим Делич за изменник".

Напрежението в коалицията на премиера Войслав Кощуница нарасна след преизбирането на про-западния президент Борис Тадич на 3 февруари и обявения план на ЕС за изпращане на мисия в Косово, която ще проправи пътя към независимостта на провинцията. Кощуница твърди, че тази мисия е незаконна и подписването на политическо съглашение с ЕС е равностойно на признаване независимостта на Косово.

ЕС и САЩ подкрепят независимостта на Косово, което от 1999 е протекторат на ООН - тогава НАТО изсипа бомби над Сърбия, за да спре кръвопролитията между сърби и етнически албанци в провинцията. Сърбия, подкрепяна от русия, предлага автономия на Косово.

Предложението на ЕС, направено ден след избирането на Тадич, предвижда опит за премахване на визите при пътувания на сръбски граждани в рамките на ЕС, както и насърчаване на икономическата и образователна обмяна. На тази оферта Сърбия трябва да отговори утре.

Предложението на ЕС заменя предварителното споразумение за членство, върху което правителствата на Белгия и Холандия наложиха вето, тъй като Сърбия не арестува военни престъпници от 1990те като генерал Ратко Младич, обвиняван за клането на над 7,000 мюсюлмани в Сребреница по време на гражданската война в Босна и Херцеговина, най-кръвопролитната в Европа след втората Световна.