Войната между Иран и Саудитска Арабия на петролния пазар не само продължава, но няма и особени изгледи да приключи скоро. Конфликтът между двете държави идва от различните им позиции по отношение на политиката на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), чиито членове са те.

Преди провеждането на поредната среща на картела във Виена днес, представителите на Рияд и Техеран представиха своите виждания за производството на черно злато, като изглежда няма лесно да отстъпят от позициите си.

Членките на ОПЕК изпаднаха в същата ситуация по време на предходното заседание в Доха през април. Тогава Саудитска Арабия заяви, че ще намали добива си, за да тръгнат цените нагоре, само в случай, че Иран направи същото. Втората обаче отказа и сделката между членките на организацията за ограничаване на производството пропадна.

Днес обаче ситуацията е малко по-различна и причина за това е по-високата цена на петрола, която през миналата седмица за първи път от седем месеца мина психологическата граница от 50 долара за барел.

Подобна стойност е изгодна за Саудитска Арабия и другите държави от Персийския залив, така че те ще бъдат още по-малко склонни на отстъпки.

Халид ал-Фалих

Източник: EPA/БГНЕС

Халид ал-Фалих

Ще бъдем много внимателни с подхода си, за да не предизвикаме нов шок на пазара”, коментира преди срещата новият министър на петролната индустрия на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих.

Ние сме доволни от движението на цената през последните няколко месеца и очакваме тя да продължи бавно да върви нагоре без особена намеса. Това предполага, че производството на ОПЕК ще остане малко или много на нивото, на което е сега”, допълва той, цитиран от Bloomberg.

И все пак не е изключено представителят на Рияд да повдигне отново въпроса за налагане на общ таван на производството. На въпрос на Reuters дали има такава възможност, Ал-Фалих е отвърнал многозначно: “Ще направим това, когато е необходимо”.

Дори подобно предложение да бъде отправено, най-вероятно то отново ще бъде отхвърлено от Иран, който се опитва да възстанови производството си до нивото отпреди налагането на санкциите от Запада.

Това обаче би било трудно, тъй като при евентуално налагане на таван на производството на картела, някоя или някои участнички в него ще трябва да намалят своя добив за сметка на този на Иран, за да не се превишава общото производство на ОПЕК.

Биджан Зангане

Източник: EPA/БГНЕС

Биджан Зангане

Техеран от своя страна настоява при евентуално замразяване на добива да бъдат въведени отделни индивидуални квоти.

“Няма смисъл от обща квота за ОПЕК без такава за всяка страна”, смята иранският министър на петролната индустрия Биджан Зангане.

При въвеждането на общ таван е невъзможно да се наложи контрол. Така всеки ще прави каквото си иска и след това ще казва, че е в рамките на общата квота”, обяснява той.

Зангане настоява, че Иран заслужава дял от 14,5% от продукцията на картела. При сегашното ниво на производство от 32,5 милиона барела на ден, това означава страната да прави по 4,7 милиона барела. Подобно увеличение би било доста голямо на фонана сегашната продуктия на Техеран, която е не повече от 3,8 милиона.

И все пак държавите от ОПЕК сами често не спазват собствените си правила за обема на добив на петрол и според прогнозите никой не би намалил продукцията си. Според иранския министър обаче не е изключено да бъде предложен таван от 32,4 милиона барела на ден, който беше обсъждан и на предходната среща през април.