По целия свят признаците за икономическа рецесия се умножават: борсите (също и в България) се сриват, във Великобритания цените на жилищата падат, в източна Европа банките вече официално предвиждат спад на икономическия ръст. Дори и изключително високата цена на петрола изведнъж намаля.

Норберт Валтер, главният макроикономист на Deutsche Bank, счита, че кредитната криза далеч не е приключила. Все още не знаем пълните загуби на банките, предава думите му от Хановер Spiegel.

Кризата ще има последици за Германия. Икономическите мъдреци Петер Бофингер и Волфганг Франц очакват, че лошото тепърва предстои. Бофингер например предвижда връх на финансовата криза в средата на 2008 година. Все пак ФРГ може да очаква икономически растеж от 1,75 през годината, което поставя страната в много по-добра позиция по сравнение с други държави.

В САЩ вчерашният ден бе особено мрачен. Citigroup оповести, че заради кредитната криза обезценява активи в размер на $18 млрд. и в тази връзка трябва да приеме финансова инжекция от чуждестранни инвеститори. Същото важи за инвестиционната банка Merrill Lynch. И според Wall Street Journal Citigroup тепърва има да губи от огромната си дейност с кредитните карти.

Финансовият гуру Алан Грийнспан още вчера предупреди: „Рецесиите не идват по нежния начин. Обикновено те сигнализират чрез нестабилност на пазара и данните от предходните седмици могат да се интерпретират съвсем ясно в тази насока".

В Източна Европа финансовата криза също се е разразила, твърди Handelsblatt. В допитване до шефовете на големите банки в централна и източна Европа се е установило, че те предвиждат спад на икономическия ръст в размер на два процентни пункта до средно 5.5%.

Причините: покачващи се разходи за рефинансиране, изтегляне на инвеститорите от САЩ от акционерни участия, спад на търсенето от страна на западна Европа и САЩ. Според бизнес медията, тези тенденции ще се отразят и в счетоводните баланси на активните в региона парични институти. „Мощният ръст ще отслабне", счита Херберт Степич, ръководител на австрийската Raiffeisen.

Днес в България станахме свидетели на първия сериозен борсов срив в историята на БФБ. „Черната сряда" ни донесе спад на индекса Sofix с 5.06 процентни пункта, а BG 40, който описва представянето на 40-те най-ликвидни български компании, загуби 6.32%. Sofix загуби 78.95 пункта, най-голям дневен спад на индекса, затваряйки на 1482.39 пункта.

Експертите дълго време ще говорят за „черната сряда" и ще анализират причините й. Ето първите коментари от експертите фондови пазари на finance.news.bg:  

„Под влияние на наблюдаващия се срив на външните фондови пазари, изтеглянето на капиталите на чуждестранни инвеститори, държащи ги в ценни книжа у нас, както и липсата на свеж финансов ресурс, доведе до масова психоза и разпродажби на родните ни ценни книжа. Участниците на пазара разпродаваха с цел ограничаване спада на миналогодишните печалби и заеха изчаквателна позиция, за първите признаци за достигане на някакво всеобщо дъно.

Изтегляне на индивидуалните участници, разполагащи с ограничен ресурс, но които бяха важен фактор в общата търговия, също даде своя негативен оттенък върху общата пазарна картина. Кризата засегна и институционалните инвеститори, както и движещите пазара колективни инвестиционни схеми, при които желанието за подкрепа на определени позиции бе епизодично и в повечето случаи неуспешно.

В резултат се получи рязък спад на ликвидността на най търгуваните на БФБ емисии, които загубиха по около 30% от стойността си за последните 2 месеца и половина".

Ако това може да ни стане успокоение, почти всички борси по света днес устремено са поели надолу. След като пазарите на акции в САЩ затвориха вчера на червено, днес азиатските борси също са дълбоко в минуса. Японският Nikkei 225 загуби 3,35% и индексът за доверието в бъдещето на японската икономика е на ниво минус 40 процента, хонконгският Hang Seng свали 5,37%. Шанхайският индекс, най-важен показател за китайския фондов пазар, се смъкна с 2,81%.

Руският РТС също падна 5.26% надолу.

Другите европейски индекси като Dax, CAC 40, FTSE 100, Euronext 100 също са оцветени в червено, макар и в по-малко крещяща гама по сравнение с българското.