Въпреки санкциите, с които западните държави се опитаха да "накажат" Северна Корея заради ядрените й опити, икономиката на затворената азиатска държава продължава да върви нагоре, като през миналата година тя записа най-бързия си темп на растеж за последните 17 години.
Новият пакет ограничения, които бяха въведени, се очаква да струват на страната 1 милиард долара годишно. Основно въведените от ООН ристрикции ще ударят приходите на Пхенян от износ, които се изчисляват на 3 милиарда долара.
От особено значение е това, че най-големият търговски партньор на страната - съседен Китай, одобри пакета санкции. Северна Корея обаче има икономически взаимоотношения с други държави, които може да се окаже решаващо за в бъдеще.
На база на данни на Observatory of Economic Complexity за 2015 година от платформата за статистически изследвания Statista са направили графика, показваща кои са най-важните търговски партньори за Пхенян.
Източник: Statista
Според нея без съмнение на първо място е Китай, откъдето идват 85% от внесените в Северна Корея стоки. Втората по-големина икономика отговаря и за 83 на сто от износа на Пхенян, равняващ се на 2,34 милиарда долара.
С Индия страната отчита положителен търговски баланс, като експортът й за една от най-бързо развиващите се азиатски страни е с дял от 3,5 на сто от общия износ или в сума това прави 97,8 милиона долара. Вносът от там пък се изчислява на 3,1 на сто.
По-рано тази година обаче властите в Индия обявиха, че ще наложат ограничения на търговията си с Пхенян с изключение на хранителните стоки и лекарствата.
Следващите по значение партньори са Русия, Тайланд и Филипините, като експортът за тях възлиза на съответно 78,2 милиона долара, 73,8 милиона долара и 53,2 милиона долара.
За разглеждания период Пакистан е донесъл на Северна Корея 43,1 милиона долара приходи от изнесени стоки и услуги, а Буркина Фасо - 32,8 милиона долара.
Източник: Statista
Вероятно обаче 2017 година няма да бъде толкова успешна за Пхенян, както предходната, когато брутният вътрешен продукт (БВП) записа ръст от 3,9 на сто. Това беше най-бързия растеж от 1991 година насам. Износът през същия период отчете скок от 4,6%.
Анализаторите обаче очакват ограниченията от страна на ООН, както и дистанцирането на Китай и Индия да окажат негативен ефект върху севернокорейската икономика.
hmmm
на 04.09.2017 в 21:40:49 #5val-mar, не знам каква поръчка са ти дали, но явно трябва да им върнеш парите, много си слаб за трол. Преди време беше писал че не пишеш по форуми, после пък се измяташе с от сорта "оставете темата ами кажете как да оправим страната" сега пък направо си търсиш канарче. Хващай и сравнявай, а не се обяснявай. https://en.wikipedia.org/wiki/Fileopulation_of_North_Korea,_1980-2013.png https://en.wikipedia.org/wiki/File:Bulgaria-demography.png
val-mar
на 03.09.2017 в 16:39:45 #4Винаги комунистическите подлоги са били и ще си останат страхливи и заразни плъхове - къде си Бистре и компания?
val-mar
на 02.09.2017 в 21:00:04 #3Хайде, обадете се и останалите Путински отрепки, че иначе няма да има хонорар!
hmmm
на 02.09.2017 в 17:07:10 #2корейците, и то северните, хич не са на път да изчезнат, години наред имат положителен прираст за разлика от петоколонните американски многознайковци с осрани гащи.
val-mar
на 02.09.2017 в 00:11:30 #1Хайде бе, няма ли кой да я приключи тая комунистическа клоака, или май нарочно си я пазят, за да я показват за назидание?!