Да обявиш нещо е едно, реално да го искаш - друго, а накрая и да го направиш - трето. Това важни за много аспекти от живота както на хората, така и на големите корпорации. Така, например, може буквално хиляди западни фирми вече повече от година да тръбят, че спират да работят в Русия, но оставащите са повече от сериозни - и с повече от сериозен принос за икономиката на страната.

1 от всеки 100 рубли в приходите в бюджета на нападналата Украйна страна идват от данъка върху печалбата, платен от международни компании, става ясно от публикация на "Новая Газета", цитирана от Business Insider. Това са близо 4 млрд. долара.

Контекст: Още с началото на агресията срещу Украйна около 1000 фирми обявиха, че ще прекратят дейността си в Русия. Според данни на Йейлския университет, обаче, само 525 реално са го направили.

Останалите продължават под една или друга форма да работят в Русия.

Какво се случва с бюджетния дефицит на Русия

Какво се случва с бюджетния дефицит на Русия

За първите 5 месеца, бюджетните разходи надвишават тези за същия период на миналата година с 27%

Детайли: Да продължиш дейност в страна с недемократичен и все по-силно милитаризиран режим очевидно им своите плюсове, защото приходите на тези западни компании са се повишили с цели 54% през 2022 г., показва официална информация, събрана от "Новая Газета". Най-голям данък печалба са платили американски, британски и френски компании.

Сред най-печелившите през военната година са френският енергиен гигант TotalEnergies, австрийската Reiffeisen Bank и британската петролна компания BP.

Чуждестранните инвеститори, които напуснаха Русия, са взели със себе си $36 милиарда

Чуждестранните инвеститори, които напуснаха Русия, са взели със себе си $36 милиарда

За период от една година

От друга страна: Да напуснеш Русия вече не е и чак толкова лесно, отбелязва Business Insider. Москва промени своите разпоредби и вече е нужно разрешение от най-високо ниво, за да може чуждестранен инвеститор да продаде руския си бизнес.

Свръхпечелившите TotalEnergies и Reiffeisen Bank твърдят официално, че са в ход процедури по излизането им от местния пазар, но това все още не се е случило.

Според FT общо 2000 компании са чакали разрешение за раздяла с Русия към месец март.

Финландската Fortum отчете 2 милиарда евро нетни загуби от напускането на Русия

Финландски енергиен гигант отчете 2 милиарда евро нетни загуби от напускането на Русия

Бизнесът на компанията в Русия мина под "временното управление" на "Росимущество"

Още нещо: Понеже големите цифри се разбират най-добре, когато се обърнат в материални неща, 4-те милиарда долара от западните компании в руския бюджет са достатъчни за:

  • Над 290 крилати ракети Х-101, които унищожават домове и критична структура в Украйна;
  • Около 20 000 дрона "Шахед", с които Русия тероризира мирното население;
  • 1,6 млн. месечни заплати за наемници от "Вагнер", които Москва използва в кръвопролитията на украинска земя.