Агенцията по приватизацията стартира процедурата за търсене на стратегически инвеститор за приватизацията на Параходство Български морски флот.

Това съобщиха днес представители на АП по време на официална пресконференция относно хода на приватизацията на дружеството.

Кандидат-купувачите ще трябва да участват в публично оповестения конкурс в два етапа, като закупят документация до 20 август.

До 28 септември пък ще бъде съобщена късата листа с претенденти за 70% от капитала на параходството, които трябва да подадат оферти в срок до 18 октомври.

От агенцията заявиха, че се надяват до края на годината да бъде стартиран втория етап от приватизационната процедура, като сделката най-вероятно ще бъде финализирана през второто тримесечие на 2008 г.

Според експерти сделката се оценява на близо 500 млн. евро, а сред потенциалните купувачи се нареждат немската финансова институция "Нордбанк" (Nordbank) и гръцките фамилии, занимаващи се с корабен бизнес Вардиноянис (Vardinoyannis) и Цакос (Tsakos).

Новият собственик ще бъде задължен да запази предмета на дейност на дружеството, като нашата цел е да се постигане оптимален баланс между цената от продажбата и инвестициите в компанията, казаха още от агенцията.

Съгласно одобрената стратегия за приватизация на параходството ще се търси инвеститор, който да увеличи общия тонаж на корабите на компанията, да намали тяхната средна възраст и да повиши доходите и квалификацията на плавателния състав на морския ни флот.

Купувачът ще бъде или компания-стратегически инвеститор, занимаваща се с корабен бизнес, или консорциум от фирми (стратегически инвеститор и други лица), в който стратегическият инвеститор трябва да притежава минимум 70% от капитала на консорциума и да упражнява контрол.

Кандидат-купувачът трябва да е наел кораби за насипни и генерални товари по договори "тайм-чартър" с общ бруто регистър тон не по-малък от 1,3 млн. тона за всяка от последните 3 години, както и да представи писмо за ангажимент за финансиране, издадено от банка с кредитен рейтинг най-малко А3 по скалата на Moody's или приравнен кредитен рейтинг по Standard&Poor's и Fitch IBCA.

Стратегиският инвеститор ще трябва също така да е отпуснал кредити за закупуване, строеж или ремонт на кораби в размер не по-малък от общо 3 млрд. евро. 

Останалите 30% от капитала на БМФ ще бъдат предложени на купувача на мажоритарния пакет не по-рано от 5 г. и не по-късно от 6 г. след прехвърляне на собствеността върху продадените акции, казаха още от агенцията.

БМФ разполага със 71 кораба. За миналата година печалбата на Параходството е над 22 млн. лева. В сравнение с 2004 и 2005 г. тази сума е намаляла, което се дължи на спада на броя на превозите и ремонта на старите кораби.