Защо правителството намалява публичните разходи с 310 милиона крони (33 милиона долара) главно на разходите за грижи за възрастни хора, когато има нетно финансово състояние от 1,2 трилиона крони? Това пита Аса-Пита Ярлиден, икономист в Шведската конфедерация на синдикатите, цитирана от Bloomberg.

"Какъв е смисълът държавата да е богата, ако общините са бедни", казва тя.

Мощните синдикати в Швеция поставят под въпрос фискалния избор на финансовия министър Магдалена Андерсон, която миналата седмица представи бюджет, планиращ излишък, който е два пъти по-голям от наложителния според фискалните правила. Въпреки това някои мерки за отстраняване на дисбалансите на пазара на жилища и други горещи проблеми са неоспорими и спешно наложителни .

Бюджетният излишък се очаква да нарастне много над 0.33%

Снимка 418210

Стимули може да са необходими, тъй като дългата икономическа експанзия се охлажда, а лихвите на централните банки, които вече са на най-ниските си нива след години опит за стабилизиране на инфлацията (което бе затруднено допълнително от липсата на фискален тласък). Нивата на държавния дълг са най-ниските от 70-те години на миналия век, което рави изборът да се трупат излишъци още по-объркващ.

Ярлиден заявява, че малък дефицит от 0,5% може да освободи още 40 млрд. крони за разходи. Страните от Европейския съюз се очаква да имат среден дефицит от 1% тази година, според Европейската комисия.

Андерсън обвинява консервативната опозиция, която не предлага алтернатива и не подема инициативата, която успя да изтиска бюджет, пълен с данъчни облекчения, по време на миналогодишната политическа криза. Тя също така посочва голямо увеличение на разходите за социално подпомагане през последните четири години, като същевременно твърди, че финансите трябва да бъдат поддържани в ред и че новите мерки трябва да бъдат вниамателно планирани.

Германия е подложена на натиск да спре да пести и да развърже кесията

Германия е подложена на натиск да спре да пести и да развърже кесията

Според някои, това ще помогне на растежа на световната икономика