Премиерът Пламен Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов дойдоха изненадващо в парламента, за да обяснят какво налага актуализация на бюджета.
Последните 4 години - от средата на 2009 до февруари тази година, могат да се характеризират като силно влошаване на фискалната позиция на страната.
Това обяви премиерът Пламен Орешарски пред депутатите, съобщи news.bg.

С близо 8 милиарда лева се е влошила фискалната ни позиция. Фискалните резерви намаляха с около 4 млрд. лева, като в края на февруари дори спаднаха до ниво 3,9 млрд. лева. За същия период правителственият дълг се увеличи от 10 млрд. в средата на 2009 г. на 14 млрд. в края на февруари тази година, аргументира се Орешарски.

3,5 млрд. лева дългове ще трябва да плаща кабинетът през настоящата и следващите години.

Рязко се е увеличила задлъжнялостта на държавните фирми.

Само 12 големи държавни фирми са натрупали дълг в размер на 5,4 милиарда лева. 8 от тях са в енергетиката с дълг от 4,567 милиарда лева.

Тези задължения красноречиво показват трудното бъдеще за тези държавни фирми и за потребителите на техните услуги, коментира Пламен Орешарски.

По думите му бюджет 2013 е бил планиран  твърде оптимистично. Стабилизационните мерки и други инициативи на кабинета налагат актуализация на бюджета, стана ясно от коментара на министър-председателя. Разработени са мерки за подобряване на събираемостта, увери Пламен Орешарски, но допълни, че те няма да доведат до нужните приходи, заложени в бюджета.

От началото на годината до края на май са изхарчени 357 милиона лева, от тях 209 милиона за извънредни и непланирани разходи.

За първите 5 месеца са изразходвани възможностите за гъвкавост при непланирани разходи, стана ясно още от думите на премиера Орешарски.
Актуализацията, по думите му, е наложителна.

Финансовото състояние на държавата не е леко, обясни и финансовият министър в кулоарите на парламента. Няколко неща налагат актуализацията на бюджета, по думите на финансовия министър. Едното е не добре разчетените приходи. Петър Чобанов припомни, че и буферите са изчерпани.

Имаме и някои не добре планирани разходи, изтъкна той и посочи за пример, че парите за хората с увреждания стигат само до октомври месец. Новият дълг, който ще натрупаме, по думите му, ще е, колкото да се покрие недостигът на средства в хазната.
Освен това ще се търси и ликвиден буфер за следващата година.

От коментара на финансовия министър стана ясно, че новият дълг ще е около 1 милиард лева. За всяко непредвидено плащане, което изниква в момента, няма от къде да се вземат пари, по думите му.

За пример той посочи, че няма пари дори за неотложни ремонти на болници и му се налага да отказва искани средства. Ако не се генерира нов дълг, вариантът е да се спрат плащанията към бизнеса, но това, според Петър Чобанов не е изход от създалата се ситуация.

Между 7-8 милиарда е разлика в това, което предшественикът му Симеон Дянков е заварил и оставил в хазната, стана ясно още от думите на министър Чобанов.