Женският труд в Европа продължава да не е достатъчно добре заплатен, поне по сравнение с мъжете. Това са заключенията на Европейската обсерватория за индустриални отношения (EIRO) в Дъблин.

Средно жените в Европа печелят с 15.9% по-малко, отколкото мъжете на едни и същи професии. Данните са за ЕС с 27 члена за 2007 г. През 2006 г. разликата в заплащането между мъже и жени на еднаква професия е била 16.2%.

Макар на пръв поглед да могат да се установят подобрения в заплащането на жените след 2001 г., включването на новите държави в членки прави съпоставката на статистиките невъзможна: преди седем години в ЕС с 15 члена жените са получавали средно 20.4% по-малко, отколкото мъжете, за една и съща работа.

Средно за новите страни членки, включително България и Румъния, пропастта между заплащането на мъжете и жените е с 3.4% по-широка, отколкото в старите страни членки. Най-несправедливо са заплатени жените в Словакия, където разликата в заплащането е 26.9 процента. Естония и Чехия също не са кавалерски настроени. Но и при стария член на евросъюза Германия с 22% разлика нещата не са по-добри, изтъква "Дойче Веле".

Само че изглежда дали си стар или нов член на Съюза не е решаващо за равенството в заплащането между половете. Страната, където диспаритетът е най-нисък, е Словения: жените там са ощетени едва с 7%.

Останалите страни с разлика в доходите под 10% са Белгия, Гърция, Ирландия и Италия.

Къде сме ние? Разликата в заплащането между мъже и жени у нас е 15.2%, тоест по-ниска от средното значение за ЕС, виждаме от публикувания от EIRO доклад.

Ако трябва да изтълкуваме тези като цяло обнадеждаващи данни за България, ще си припомним за феминизацията на редица професии, финансирани от бюджета (напр. учителите) - поне по полов признак държавата не може да си позволи да бъде несправедлива.

Наскоро Евростат публикува друга статистика, според която участието на българките във високотехнологичните производства е относително високо. Дали в тази връзка не е редно да си припомним и за военните и кризисни времена, когато в заводите са работели преимуществено жени, тъй като чисто и просто способните мъже ги е нямало?

Владимир Димитров - Майстора, "Майка ми" 1920, Софийска художествена галерия