Президентът на Суринам обяви програма от "възнаграждения за всички" граждани, като облагите ще дойда от приходи наскоро открит петрол. Южноамериканската нация планира да раздаде финансови средства от наскоро откритите петролни и газови запаси на територията си.
Суринам и Гвиана очакват да направят милиарди през следващите години от богатите находища на суров петрол в морето. По-рано този месец Гвиана обяви, че всички пълнолетни граждани, живеещи в родината си и в чужбина, ще получат изплащане от около 470 долара като част от усилията за преразпределяне на нейното петролно богатство,
Експерти смятат, че Суринам (страна с население от 600 000 души) ще направи около 10 милиарда долара през следващите 10 до 20 години, пише The Guardian.
Почти всеки пети жител на Суринам днес живее в бедност, според данни на Световната банка. Годишният БВП е около 3,4 милиарда долара.
Миналия месец френската петролна група Total обяви проект на стойност 10,5 милиарда долара за експлоатация на петролно поле край бреговете на Суринам с капацитет за производство на 220 000 барела на ден. Производството трябва да започне през 2028 г.
Президентът на страната Чан Сантоки заяви, че възнагражденията ще бъдат изплатени, "така че всеки суринамец да може да се възползва и да печели от петрола и газа".
Всеки гражданин ще получи сума от 750 долара в спестовна сметка с годишна лихва от седем процента, каза той в обръщение един от националните празници на страната, който беше тази седмица.
"Всички ще се възползват от тази възможност и никой няма да бъде изоставен", обеща президентът. "Вие сте съсобственици на приходите от петрол."
По-рано Сантоки заяви пред AFP, че страната му е "съвсем наясно с петролното проклятие", известно още като "холандска болест", сполетяло други богати на ресурси страни като Венецуела, Ангола и Алжир, които не успяха да превърнат петролното богатство в икономически успех .
Норвегия стана изключение от "проклятието", като изгради суверенен фонд. Суринам е създал подобен фонд в очакване на паричния поток от петрола.