Авария като в Чернобил при WWR реакторите е невъзможна, категоричен е секретарят на "Булатом" Станислав Георгиев. По думите му, поуките от аварията в "Чернобил" са много. Създадоха се специални групи, които обследваха аварията, създадоха се редица документи - на ниво международна агенция, и на Европейска комисия. Дори само това, че документите се прилагат, е една от причините да не е възможно да се случи такава авария в нашата централа, смята Георгиев.
Повод за думите му е нашумелият филм "Чернобил". Според Георгиев филмът е предназначен за критика на съветската система за управление (аварията в АЕЦ "Чернобил" стана на 26 април 1986 г. - б.р.). От тази гледна точка - това е политически филм, който критикува тогавашната система в Съветския съюз, заяви секретарят на "Булатом" Станислав Георгиев.
Припомняме, Сдружението български атомен форум (Булатом) е учредено през юни 2001 г. Това е неправителствена организация, в която членуват инженерингови и строителни фирми, фирми доставчици на оборудване, физически лица - експерти в областта на ядрената енергетика.
Поради конструктивни различия на двата типа реактори - RBMK (Реактор с голяма мощност на канала) и WWR (ВВЕР) такава авария като в АЕЦ "Чернобил" не може да стане в нашата АЕЦ "Козлодуй", където работят блоковете 5 и 6. Причините са - основната разлика между двата реактора е в т.нар. положителен и отрицателен коефициент на реактивност, който се изразява в зависимостта между мощността на блока и температурата, категоричен е секретарят на Булатом.
"При RBMK реакторите тази зависимост е положителна - с повишаване на температурата се повишава и мощността на блока. При WWR реакторите - с повишаване на температурата, се понижава мощността на блока. Това е основната причина. Ред други конструктивни особености - наличие на специална обвивка при WWR (ВВЕР) реакторите, която обхваща цялата активна зона на реактора и в случай на авария задържа каквото и да стане в тази зона. При RBMK реакторите такава обвивка не е била предвидена от проектантите", обясни Георгиев.
Има разлика и при аварийната защита, каза той. При RBMK защитите са активни, по проект е имало възможност оператор ръчно да управлява реакторите. При WWR реакторите такива възможности няма, ние имаме само активни защити, плюс пасивни защити.
При това активните защити в много случаи работят на пасивен принцип - при отпадане на напрежение защитата сработва моментално, обясни Георгиев.
Председателят на Агенцията за Ядрено регулиране Сергей Цочев припомни, че след аварията в Чернобил не е имало измервателни уреди.
"Нямаше гама спектрометри в районните инспекции по околната среда, нито в районните здравни инспекции. Тези, които имаше, се брояха на пръсти, а трябваше да бъдат измерени мляко, сирене, месо, зеленчуци - какво ли не още. Това беше направено. Това нещо е факт и то от много години", каза Цочев.
В България нямаше система за измерване на радиационния фон. За целта всяка сутрин от всяка община излизаше един човек с един прибор, измерваше, записваше си го и го докладваше по телефона - това беше системата. Сега вече от много години има национална автоматизирана система с 28 станции, където има детектори с различен диапазон. Информацията е публично достъпна, обясни разликите с 1986-та и сега, каза Цочев.
В Европа нямаше такава система за контрол на радиационния фон, а сега вече има около 4000 станции в ЕС. Това беше публично достъпни.
Като добавим мобилните телефони и интернет, широката общественост има пълен достъп до радиационната обстановка и последиците от една авария. След Чернобил не беше така, признава Цочев.
В Чернобил и в Козлодуй нямаше тренажор - пълна реплика на управленския пул на реактора с всички бутони, монитори, където с компютри се симулират различни ситуации за обучение на оперативния персонал.
Такива ситуации с повишаване, понижаване на мощността, спиране на електрозахранването - всякакви, които може да си представите, днес са част от обучението на оперативния персонал. Сега по закон оперативният персонал е длъжен да преминава подобно обучение, заяви председателят на АЯР Сергей Цочев.
Припомняме, в началото на юни президентът Румен Радев обяви пред руската държавна агенция ТАСС, че строежът на втора атомна централа в България - АЕЦ "Белене" ще бъде завършен.
При посещението си в Русия председателят на 44-ия парламент Цвета Караянчева на срещата си с председателя на Съвета на федерацията на Федералното събрание на Руската федерация Валентина Матвиенко обяви, че иска да се реализира проектът за АЕЦ "Белене".
Въпреки това е голяма съпротивата срещу строежа на втора атомна електроцентрала, чийто изкоп по време на първия мандат на сегашния премиер Бойко Борисов бе наречен от него самия "гьол за 800 млн. лева".
GolaVoda
на 03.07.2019 в 08:49:38 #7Филмът е за глупаци.
GolaVoda
на 03.07.2019 в 08:48:46 #6да за глупаци е .. пропагандата е форма на война.. тя е враждебно действие срещу вас... заради което вие ще платие под някаква форма с труда си, с времето си..с парите си..или с децата си.. Най-хубави пропагандни филми правеше Гъобелс ..гледайте ги!!! много са добри.. и също с известна доза истина в тях, но загуби.. Щом едно връждебно действие ви пречи да си подредите живота, да си организирате икономиката,..да си оправите отношенията.. да създадете работещи връзки и т.н. Вие рано или късно ще се въпротивите на това действие, защото нуждите на живота ще ви накарат да го направите... и срещу пропагадата ще се въпротивите.
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 02.07.2019 в 21:12:49 #5Филма с най-висок рейтинг, гледан от милиони, коментиран от още толкова и някакъв многознаец казва, че е за глупаци.... Като Руските критици... дограмата била алуминиева и не използвали правилно обръщение... Луд... тая централа е убила незнайно колко и продължава да убива! Цял град е бил изселен! Властта е криела, но е за глупаци иначе! Белене е много противоречив проект, дали е нужен или не е трудно да се каже! Някой реват, че ще дадем 2.2 милярда за изтребители които ще ползваме, но не реват, ме сме дали нас 3 млрд. За нещо което не ползваме и не е ясно дали ще ползваме и ако, дали ще има печалба от това...
Izidorus B.
на 02.07.2019 в 18:09:53 #4НЯМАМЕ нужда от нова АЕЦ. Атомното лоби да си омита крушите в посока Русия.
GolaVoda
на 02.07.2019 в 17:40:03 #3Чернобил е филм за глупаци. Съжалявам ако обиждам някой. но това е.. и едва ли ще свали Путин!!!! а и ако свали Путин ..не е ясно дали няма да докара някой още по-непримирим на власт... войната си е война.. пропагандата не печели войни..само малко помага...войните се печелят с оръжие и смърт.
GolaVoda
на 02.07.2019 в 16:41:09 #2ашумелият филм "Чернобил". Според Георгиев филмът е предназначен за критика на съветската система за управление (аварията в АЕЦ "Чернобил" стана на 26 април 1986 г. - б.р.). От тази гледна точка - това е политически филм, ----------------- след 30 години и 3 000 000 загубени за България Български граждани... Пропагандните внушения само водят до по го-голямо ожесточение. НаКрая пропагандистите ще ги гонят с тояги..
coco7
на 02.07.2019 в 16:28:51 #1Ха-ха. Някой вярва ли още на лъжите на Богомил Манчев и Булатом?