Дерогацията за преработване на руски нефт и делът на съхраняваните запаси на нефт и нефтопродукти в страната се превърнаха в разменна монета при преследването на партийни и корпоративни интереси.

Това посочват в декларация от Синдиката на българските нефтохимици, работещи в "Лукойл Нефтохим Бургас".

Според тях играта с дерогацията поражда съществен риск от загуба на работните места на българските нефтохимици и гаранциите за дългосрочна заетост. От Синдиката негодуват, тъй като след многократни обръщения към политически партии и държавни институции, гласът им не бил чут.

Липсва компетентна оценка за въздействието и последствията за работещите в сектора и за държавата при отпадането на дерогацията спрямо руския петрол, убедени са от Синдиката. Въпреки това работещите в сектора са категорични, че ще отстояват правото си да упражняват професията на нефтохимика.

Акцията "Лукойл" предизборна ли е?

Акцията "Лукойл" предизборна ли е?

Партиите не се интересуват обществото да е добре, смята енергийният ексминистър

Според тях българското общество за пореден път станало свидетел на поредица от неверни изявления за продажбата на бургаската нефтена рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас".

След проведеното закрито заседание вчера Синдикатът на българските нефтохимици обяви, че в бургаската рафинерия работят около 5 000 души, а ако рафинерията спре да работи, всички ще останат без работа. В същото време синдикатите в "Лукойл" твърдят, че рафинерията е платила всички дължими суми към държавата.

Позицията дойде, след като на брифинг в Народното събрание съпредседателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски обяви, че от "Лукойл" са се съгласили да си платят данъците - над 500 млн. лева, които са се опитали да избегнат, внасяйки корекция в данъчната си декларация.

"Лукойл" не търси купувач за рафинерията в Бургас

"Лукойл" не търси купувач за рафинерията в Бургас

Компанията не е получавала заявки за продажба