Министерството на енергетиката стана медиатор между "Русгеоком БГ" АД и зърнопроизводителите от добричкия регион, които протестираха против инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ в Добруджа.
С помощта на министерството двете страни постигнаха съгласие регулярните срещи между тях да продължат, за да се разсее всякакво съмнение, че околната среда може да бъде замърсена от евентуален бъдещ добив на газ.
На срещата в енергийното министерство участваха заместник-министрите на енергетиката и на околната среда и водите Красимир Първанов и Николай Кънчев, представители на фирмата инвеститор и на браншови организации на зърнопроизводителите от региона.
От инвеститора припомниха, че през 2014 година "Русгеоком БГ" АД извърши проучвателни дейности за добив на нефт и природен газ в блок "Добрич", разположен на територията на едноименната област. През февруари 2014 г. дружеството е подало Министерство на икономиката и енергетиката заявление за регистриране на търговско откритие "Находище на природен газ Спасово в блок Добрич".
За издаване на търговско откритие е необходимо дружеството да представи в Министерството на енергетиката влязло в сила решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
В момента в различни населени места в област Добрич се провеждат обществени обсъждания на доклада по ОВОС, съпроводени с недоволство и съмнения сред местното население, че евентуален бъдещ добив може да увреди околната среда. Местните хора са притеснени и от факта, че, според тях районът е силно сеизмичен и не е подходящ за сондажи.
На срещата днес зам.-министър Първанов обясни, че държавата е гарант за спазването на нормативните изисквания и никакви действия няма да бъдат предприети в разрез с тях. Процедурата, която се провежда до момента, била в съответствие със закона.
Според още пред 2003 г. в района са направени две широкомащабни сеизмични изследвания и заснемания на екологичната обстановка. Тогава не е имало възражения срещу проучвателните дейности.
Зам.-министърът Николай Кънчев от своя страба обясни, че става въпрос за природен, а не шистов газ.
Междувременно около 50 души се събраха пред сградата на РИОСВ - Варна в знак на протест срещу намерението за добив на природен газ в Добруджа. По думите на протестиращите инвеститора има безпочвени доводи, а проектът ще бъде пагубен за околната среда в района.
iyo-nesuno
на 31.10.2017 в 03:22:55 #5halo съжалявам, че ще те разочаровам, но дори и да измрат те се погрижиха техните чеда да заемат техните места и да продължат еничарството. Представям си ако беше западна фирма търсеща да прави фракинг. Леле какви зелени и и червни и всякакви щяха да скочат в един глас. Но сега "зелените", ех зелените, хубав клонинг на червените ... си трайкат.
halo
на 20.10.2017 в 22:14:15 #4Френде, винаги съм казвал, че ни трябват още 13 години, за да измре комуноидната с*ган според статистиката. Според съвременните средства, които се отделят от бюджета, срокът май ще трябва да го удължа с 2-3 години. Няма проблем, всички плащаме за този мазохизъм.
friend
на 20.10.2017 в 21:40:46 #3интересно, защо русофилите нещо си мълчат. Отговор: Защото от една страна плаща Газпром, а от друга та страна седи Овергаз, който до миналата година беше част от Газпром. ... пък и фирмата, която е собственост на Овергаз се нариче Русгеоком. Малко е неловко и затова си траят и въпреки многото публикации по въпроса седя и си траят.
friend
на 20.10.2017 в 21:37:23 #2riend на 20.10.2017 в 21:02:59 #1 Жителите са категорични, че искат да живеят с чиста почва и в чиста държава. "Това е едно от малките неща, които ме задържат тук", сподели активист. -------------------------------------- Никой обаче не казва как ще се замърси почвата. Тези 2000 души обаче ползват коли и градски транспорт. Ползват предимствата на цивилизацията, в т.ч. пластмаси и не се отопляват от слънчевата енергия. Всичко, което ползваме днес е продукт на добивът на полезни изкопаеми. Неможе хем да искаш да ползваш привилегиите на цивилизацията, но да си против нея. Няма как. Преди години един платен псевдоеколог на една конференция твърдеше, че не ползва нито градски транспорт, нито кола.... Кара само колело. Е да ама това колело откъде се е взело? Нали то е от метал, добит от земята, а себестойността му включва и енергия, добита пак от земните недра. Дрехите му бяха предимно китайски (пластмасови). Няма как да се върнем в пещерните времена. Дори и да се върнем, тогава ще има други "зелени", които ще кажат "защо режете гората???" Няма оправия. То и да изрежеш гората пак трябва железни брадви. Ако пък се върнем в каменната ера, ще трябва да сечем гората с каменни брадви, но и тогава екоактивистите ще кажат "защо рушите геоложки феномени...", защото всеки камък е своеобразен феномен. Няма угодия.
friend
на 20.10.2017 в 21:36:23 #1friend на 20.10.2017 в 21:22:59 #3 Журналистът, който е написал статията също за да плаши хората, освен текста есложил една снимка (втората) на на която ясно е написано че става въпрос за шистов газ. Снимката е добра, но е от учебник и не се отнася по никакъв начин към това находище. Той дори не си прави труда да коментира снимката на която е написан "фракинг". Просто я е поставил там за достоверност на неговия платен журналистически материал. Срам за журналистическата гилдия!!!! : user avatar 5003 friend на 20.10.2017 в 21:18:05 #2 А това, което показва на снимката тази госпожа е некоректна схема на фракинг. Увеличете изображението и ще видите, че с букви е написано това. Това е взета картинка от някаква статия за фракинга, и няма нищо общо с конкретното находище. Доказателство: 1. Текстът е на английски. Проектът е предаден на министерството на български. Това е изискване на Министерството на енергетиката и на Министерството на екологията. Т.е. това не е част от проекта. 2. Тази кака няма откъде да го има. 3. След приемане на мораториума, всички фирми концесионери бяха задължени да преработят работните си програми и де декларират, че няма да използват фракинг. Това е доказателтво, че няма как това да е част от проекта за добив в находище Спасово. Просто на тази кака е платено да стои там и да размахва една снимка, на която самата тя не знае какво има.