Европейският парламент одобри Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) между ЕС и Канада, съобщават световни агенции.
408 депутати гласуваха в полза на сделката срещу 254. 33 депутати се въздържаха.
Преди гласуването в пленарна зала договорът беше прокаран през няколко комисии в ЕП, включително през търговската комисия.
По време на дебата преди гласуването депутати спореха дали споразумението нарушава правата на европейските граждани.
В същото време стотици хора протестираха пред сградата на ЕП в Страсбург с искане да се блокира CETA, съобщават германски медии.
Демонстрантите настояват да не се приема спорното споразумение.
Протестиращите са разположили голям троянски кон пред сградата на законодателния орган. Те блокираха и входа на парламента, образувайки верига в легнало положение.
Двете страни сключиха споразумението през октомври 2016 г., но едва след преодоляване на сериозна опозиция на регион в Белгия и колебанието на Австрия и други държави. В края на миналата година документът беше блокиран за няколко седмици, тъй като няколко района в Белгия, включително Валония, бяха против текста и настояваха за промени. Но в крайна сметка след дълги преговори в Белгия беше постигната договореност и страната се подписа под документа.
Източник: ЕПА
Преговорите между Брюксел и Отава продължиха 5 години и 4 месеца.
Дори и след гласуването в Европейския парламент споразумението ще влезе в сила условно, най-вероятно във формата на премахване на тарифите за внос, тъй като е необходимо одобрението на парламентите на всички 28 страни членки, както и от страна на отделните райони в Белгия.
Иначе сделката може да започне да се изпълнява от април.
Поддръжници на споразумението твърдят, че то ще допринесе за увеличаване на търговията между ЕС и Канада с 20%, като европейската икономика ще печели по 12 милиарда евро на година, а Канада - 9,2 милиарда долара.
Договорът се разглежда като прототип на аналогичното, но много по-мащабно споразумение със САЩ - ТТИП "Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство.
Търговията между ЕС и Канада възлиза на над 63 млрд. евро годишно и се очаква да нарасне още в бъдеще благодарение на новите договорености.
CETA цели премахване на митата върху повечето от търгуваните стоки и услуги между ЕС и Канада. Изключение правят единствено обществените услуги, аудиовизуалните и транспортните услуги, както и някои селскостопански стоки. Споразумението също така предвижда уеднаквяване на сертифицирането при широка гама продукти, от електрически стоки до играчки.
Източник: ЕПА
Ако Канада беше член на ЕС, тя щеше да бъде петата най-голяма икономика в него със своя БВП в размер на 1,4 трлн. евро и щеше да заема седмо място по брой на населението.
Европейските специалисти по право, счетоводство, архитектура и др. ще могат по-лесно да предоставят услугите си в Канада. Това ще бъде възможно, тъй като CETA осигурява рамка между ЕС и Канада за признаване на професионалните квалификации. Споразумението също така би улеснило предприятия, които искат временно да пренесат персонала си от другата страна на Атлантика.
Опростяването на процедурите ще открие пътя пред компаниите от ЕС за разширяване на дейността на канадския пазар. Чрез споразумението Канада отваря своите търгове за обществени поръчки на федерално и общинско ниво за европейските фирми, които ще имат по-големи възможности, отколкото компании от които и да е други страни. Канада също се ангажира да направи процеса на подаване на офертите по-прозрачен, като за целта публикува всички своите публични търгове онлайн (достъпът до информация е една от най-големите пречки пред по-малките фирми, които търсят възможности за ръст отвъд океана).
Отварянето на пазарите засилва конкуренцията, което обикновено се пренася в по-голям избор за потребителите и по-ниски цени.
Като цяло Европа ще бъде в състояние да изнася безмитно за Канада приблизително 92% от своите земеделски и хранителни продукти. Освен това наименованията за произход на продукти от Европейския съюз са защитени съгласно CЕTA. Канада се е съгласила да защити 143 географски означения от ЕС - например, чешката бира или гръцкото фета сирене.
Източник: ЕПА
Всичкият внос от Канада е нужно да отговаря на правилата и регламентите на ЕС. CETA няма да намали или да промени стандартите на ЕС по отношение на здраве, безопасност и околна среда, нито ще наруши правата на европейските потребители. Няма да се промени и начина, по който ЕС регулира безопасността на храните, включително на ГМО продуктите или забраната за използване на хормони в говеждото месо.
СЕТА не обхваща публичните услуги, така че държавите членки ще са в състояние да запазят държавните монополи и правото на избор кои услуги (като водоснабдяване, здравеопазване, образование и др.) да бъдат държавни и кои частни.
След натиск от страна на Европейския парламент окончателният вариант на споразумението промени начина на уреждане на евентуални спорове между инвеститори и държави. Това няма да се извършва чрез първоначално заложения ISDS механизъм (частно-правна система, базираща се на възможността на компаниите да изберат трибунал по своя преценка). Вместо това ще се прилага инвестиционна съдебна система (ICS), която има за цел да осигури на правителствата контрол върху избора на арбитър.
Новата инвестиционна съдебна система ще бъде публична, няма да се основава на временни трибунали и ще е съставена от независими съдии, назначени от ЕС и Канада.
Постигнатите договорености за търговията и инвестициите с Канада подлежат на широк парламентарен контрол и могат да бъдат разгледани от всеки, който се интересува от темата.
СЕТА е споразумение, което изисква не само одобрението на Европейския парламент, но и на националните и регионалните парламенти на държавите членки. През последните повече от две години, откакто приключиха преговорите в Отава през септември 2014, текстът на споразумението е достъпен онлайн.
hmmm
на 18.02.2017 в 15:25:49 #21Професор Боян Дуранкев: Опасенията се изразяват не от 500 милиона жители на ЕС и граждани на този съюз, но може би от 300 милиона, тъй като забележете, че никой не предлага референдум по това нещо, а Брюксел в момента пак играе против ЕС. 300 милиона твърдят, че нарастват опасенията, че едно подобно споразумение ще намали стандартите най-малко за храните. Става дума за ГМО. Това означава, че намаляват стандартите за здравето и безопасността на гражданите. В същото време се позволява американски и канадски корпорации да съдят правителствата за предполагаеми дискриминационни практики. Тъй като споразумението е с Канада, да не забравяме, че всъщност огромна част от големите канадски компании вече са собственост на американски компании, благодарение на едно друго споразумение между САЩ, Канада и Мексико, т.е. през Канада в ЕС нахлуват американските компании, които всъщност идват понеже другото Трансатлантическото споразумение е абсолютно блокирано и скоро няма да го има. Голяма част от нашите български фирми със сигурност ще спрат производството и ще затворят поради конкурентните стоки, които идват на по-ниски цени и с доста по-неясно, даже лошо качество. Канадски, американски, мексикански и всякакви фирми, регистрирани в Канада, ще могат и без мито да изнасят за ЕС висококонкурентни стоки. Обикновено тези фирми имат по-висока производителност от европейските, около 20 до 30%, което означава, че цели сектори от европейската икономика просто няма да ги има. А що се отнася за ползите, ползите само за Германия или Франция, а ползите за един такъв незначителен регион като България, изумителното е, че до този момент правителството не е представило никакъв анализ за ефектите от това Всеобхватно икономическо и търговско споразумение. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. Освен това с процедурни хватки председателят на Народното събрание, поради факта че в момента текат президентски избори, няма да споменавам неговото име, реши процедурно, че проекторешението за анализ да се представи е толкова усложнено, че трябва да бъде гласувано в още две комисии преди да се внесе в пленарна зала. Така че една от страните, които нямат никакъв анализ за споразумението, е България, което е между другото нещо очаквано, защото най-важното е, че гледаме началниците какво казват в Брюксел.
hmmm
на 18.02.2017 в 15:25:29 #20Соме продължаваш да тролстваш.Имаш точно определен казус. Дал съм ти каво са казали. Ти се опитваш да ми слагаш някакви тои тролски теории. Няма анализ. Не са се съобразили. Даже не се съобразиха с холдският референдум, но това е друга тема. По казуса въпросът е приключен, ти загуби, СЕТА е вредно и насажда отвън под натиск. Ей такива тролове като теб са пуснати из медиите да заблуждават хората. А истината е че няма анализ и оценка. Компетентните които са направили казват че е вредно, толкова. сега ще ти го сложа пак защото истината не ти изнася.
hmmm
на 18.02.2017 в 13:25:18 #19И понеже не вдяваш защото си трол ето ти го и пак, знам че няма да го прочетеш, защотро ти си с друга цел тук, но виждам че истината те дразни. Професор Боян Дуранкев: Опасенията се изразяват не от 500 милиона жители на ЕС и граждани на този съюз, но може би от 300 милиона, тъй като забележете, че никой не предлага референдум по това нещо, а Брюксел в момента пак играе против ЕС. 300 милиона твърдят, че нарастват опасенията, че едно подобно споразумение ще намали стандартите най-малко за храните. Става дума за ГМО. Това означава, че намаляват стандартите за здравето и безопасността на гражданите. В същото време се позволява американски и канадски корпорации да съдят правителствата за предполагаеми дискриминационни практики. Тъй като споразумението е с Канада, да не забравяме, че всъщност огромна част от големите канадски компании вече са собственост на американски компании, благодарение на едно друго споразумение между САЩ, Канада и Мексико, т.е. през Канада в ЕС нахлуват американските компании, които всъщност идват понеже другото Трансатлантическото споразумение е абсолютно блокирано и скоро няма да го има. Голяма част от нашите български фирми със сигурност ще спрат производството и ще затворят поради конкурентните стоки, които идват на по-ниски цени и с доста по-неясно, даже лошо качество. Канадски, американски, мексикански и всякакви фирми, регистрирани в Канада, ще могат и без мито да изнасят за ЕС висококонкурентни стоки. Обикновено тези фирми имат по-висока производителност от европейските, около 20 до 30%, което означава, че цели сектори от европейската икономика просто няма да ги има. А що се отнася за ползите, ползите само за Германия или Франция, а ползите за един такъв незначителен регион като България, изумителното е, че до този момент правителството не е представило никакъв анализ за ефектите от това Всеобхватно икономическо и търговско споразумение. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. Освен това с процедурни хватки председателят на Народното събрание, поради факта че в момента текат президентски избори, няма да споменавам неговото име, реши процедурно, че проекторешението за анализ да се представи е толкова усложнено, че трябва да бъде гласувано в още две комисии преди да се внесе в пленарна зала. Така че една от страните, които нямат никакъв анализ за споразумението, е България, което е между другото нещо очаквано, защото най-важното е, че гледаме началниците какво казват в Брюксел.
hmmm
на 18.02.2017 в 13:23:11 #18то ти го пак, щом като тролиш да те видим до кога ще отричаш. Професор Боян Дуранкев: Опасенията се изразяват не от 500 милиона жители на ЕС и граждани на този съюз, но може би от 300 милиона, тъй като забележете, че никой не предлага референдум по това нещо, а Брюксел в момента пак играе против ЕС. 300 милиона твърдят, че нарастват опасенията, че едно подобно споразумение ще намали стандартите най-малко за храните. Става дума за ГМО. Това означава, че намаляват стандартите за здравето и безопасността на гражданите. В същото време се позволява американски и канадски корпорации да съдят правителствата за предполагаеми дискриминационни практики. Тъй като споразумението е с Канада, да не забравяме, че всъщност огромна част от големите канадски компании вече са собственост на американски компании, благодарение на едно друго споразумение между САЩ, Канада и Мексико, т.е. през Канада в ЕС нахлуват американските компании, които всъщност идват понеже другото Трансатлантическото споразумение е абсолютно блокирано и скоро няма да го има. Голяма част от нашите български фирми със сигурност ще спрат производството и ще затворят поради конкурентните стоки, които идват на по-ниски цени и с доста по-неясно, даже лошо качество. Канадски, американски, мексикански и всякакви фирми, регистрирани в Канада, ще могат и без мито да изнасят за ЕС висококонкурентни стоки. Обикновено тези фирми имат по-висока производителност от европейските, около 20 до 30%, което означава, че цели сектори от европейската икономика просто няма да ги има. А що се отнася за ползите, ползите само за Германия или Франция, а ползите за един такъв незначителен регион като България, изумителното е, че до този момент правителството не е представило никакъв анализ за ефектите от това Всеобхватно икономическо и търговско споразумение. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. Освен това с процедурни хватки председателят на Народното събрание, поради факта че в момента текат президентски избори, няма да споменавам неговото име, реши процедурно, че проекторешението за анализ да се представи е толкова усложнено, че трябва да бъде гласувано в още две комисии преди да се внесе в пленарна зала. Така че една от страните, които нямат никакъв анализ за споразумението, е България, което е между другото нещо очаквано, защото най-важното е, че гледаме началниците какво казват в Брюксел.
hmmm
на 18.02.2017 в 13:22:50 #17Some ясен и прост e отговорът. Няма анализ на правителсвенат комисия. Тоест не са се съобразили. Да в конкретния казус НЕ СА, Друг е пъпроса че си трол и изкаш да смениш темата, защото ЗАГУБИ. Искаше мнение от професионалист- дадох ти да четеш такова. И ти какво написа? "Булшит", а? После тръгна да тролската да сменяш темата и да ми казваш в какво съм вярвал. Ясно ти е написано НЯМА АНАЛИЗ.
hmmm
на 17.02.2017 в 21:46:01 #16Ето ти го пак, щом като тролиш да те видим до кога ще отричаш. Професор Боян Дуранкев: Опасенията се изразяват не от 500 милиона жители на ЕС и граждани на този съюз, но може би от 300 милиона, тъй като забележете, че никой не предлага референдум по това нещо, а Брюксел в момента пак играе против ЕС. 300 милиона твърдят, че нарастват опасенията, че едно подобно споразумение ще намали стандартите най-малко за храните. Става дума за ГМО. Това означава, че намаляват стандартите за здравето и безопасността на гражданите. В същото време се позволява американски и канадски корпорации да съдят правителствата за предполагаеми дискриминационни практики. Тъй като споразумението е с Канада, да не забравяме, че всъщност огромна част от големите канадски компании вече са собственост на американски компании, благодарение на едно друго споразумение между САЩ, Канада и Мексико, т.е. през Канада в ЕС нахлуват американските компании, които всъщност идват понеже другото Трансатлантическото споразумение е абсолютно блокирано и скоро няма да го има. Голяма част от нашите български фирми със сигурност ще спрат производството и ще затворят поради конкурентните стоки, които идват на по-ниски цени и с доста по-неясно, даже лошо качество. Канадски, американски, мексикански и всякакви фирми, регистрирани в Канада, ще могат и без мито да изнасят за ЕС висококонкурентни стоки. Обикновено тези фирми имат по-висока производителност от европейските, около 20 до 30%, което означава, че цели сектори от европейската икономика просто няма да ги има. А що се отнася за ползите, ползите само за Германия или Франция, а ползите за един такъв незначителен регион като България, изумителното е, че до този момент правителството не е представило никакъв анализ за ефектите от това Всеобхватно икономическо и търговско споразумение. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. Освен това с процедурни хватки председателят на Народното събрание, поради факта че в момента текат президентски избори, няма да споменавам неговото име, реши процедурно, че проекторешението за анализ да се представи е толкова усложнено, че трябва да бъде гласувано в още две комисии преди да се внесе в пленарна зала. Така че една от страните, които нямат никакъв анализ за споразумението, е България, което е между другото нещо очаквано, защото най-важното е, че гледаме началниците какво казват в Брюксел.
hmmm
на 17.02.2017 в 21:45:03 #15Ти сам поиска мнение от компетентен - аз ти дадох, сега ревеш. Факт е че няма анализ, факт е че не се съобразяват, дори замазването с холандският рефередум го доказва, същото е и мизериите около брекзита. Това че на теб не ти харесва, не означава че не е факт. То просто си личи какво си. Пак ще ти го напиша понеже освен че си трол си и ималоуъмен такъв. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. " НЯМА АНАЛИЗ, РАЗБРА ЛИ? С кое са се съобразили?
hmmm
на 17.02.2017 в 21:43:26 #14Ти сам поиска мние от компетентен- аз ти дадох, сега ревеш. Факт е че няма анализа, факт е че не се съобразяват, дори замазване с холандският рефередум го доказва, същото е и мизериите около брекзита. Това че на теб не ти харесва, не означава че не е факт. То просто си личи какво си. Пак ще ти го напиша понеже освен че си трол си и ималоуъмен такъв. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. " НЯМА АНАЛИЗ, РАЗБРА ЛИ?
hmmm
на 17.02.2017 в 12:36:30 #13Some, кажи това на Боян Дуранкев, който е специализирал в САЩ и Германия. През 1989 г. придобива степента доктор по икономика, през 1994 г. става доцент], а през 2010 г. – професор. Изпълнява длъжността главен секретар в УНСС.автор на повече от 70 статии, студии и книги. Преподавател по маркетинг и маркетингови комуникации в Университета за национално и световно стопанство, и Висшето училище по застраховане и финанси. Член е на Управителния съвет на Българската асоциация по маркетинг. Хората имат акъл в главата за разлика от твоя "булшит".
hmmm
на 17.02.2017 в 08:00:11 #12Ето ти го пак чети, не ми пиши тролски простотии от типа "аз не знам че има разлика между ЕС и национален парламент" Професор Боян Дуранкев: Опасенията се изразяват не от 500 милиона жители на ЕС и граждани на този съюз, но може би от 300 милиона, тъй като забележете, че никой не предлага референдум по това нещо, а Брюксел в момента пак играе против ЕС. 300 милиона твърдят, че нарастват опасенията, че едно подобно споразумение ще намали стандартите най-малко за храните. Става дума за ГМО. Това означава, че намаляват стандартите за здравето и безопасността на гражданите. В същото време се позволява американски и канадски корпорации да съдят правителствата за предполагаеми дискриминационни практики. Тъй като споразумението е с Канада, да не забравяме, че всъщност огромна част от големите канадски компании вече са собственост на американски компании, благодарение на едно друго споразумение между САЩ, Канада и Мексико, т.е. през Канада в ЕС нахлуват американските компании, които всъщност идват понеже другото Трансатлантическото споразумение е абсолютно блокирано и скоро няма да го има. Голяма част от нашите български фирми със сигурност ще спрат производството и ще затворят поради конкурентните стоки, които идват на по-ниски цени и с доста по-неясно, даже лошо качество. Канадски, американски, мексикански и всякакви фирми, регистрирани в Канада, ще могат и без мито да изнасят за ЕС висококонкурентни стоки. Обикновено тези фирми имат по-висока производителност от европейските, около 20 до 30%, което означава, че цели сектори от европейската икономика просто няма да ги има. А що се отнася за ползите, ползите само за Германия или Франция, а ползите за един такъв незначителен регион като България, изумителното е, че до този момент правителството не е представило никакъв анализ за ефектите от това Всеобхватно икономическо и търговско споразумение. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. Освен това с процедурни хватки председателят на Народното събрание, поради факта че в момента текат президентски избори, няма да споменавам неговото име, реши процедурно, че проекторешението за анализ да се представи е толкова усложнено, че трябва да бъде гласувано в още две комисии преди да се внесе в пленарна зала. Така че една от страните, които нямат никакъв анализ за споразумението, е България, което е между другото нещо очаквано, защото най-важното е, че гледаме началниците какво казват в Брюксел.
hmmm
на 17.02.2017 в 07:58:10 #11За пети път ти казвам не се прави на интересен. Тези в Брюксел не са същите които са в националните парламенти, толкова ли е трудно да схванеш или просто ти оттърва да тролиш? Професора ясно го е казал пак ще ти го напиша: "...а Брюксел в момента пак играе против ЕС. " и "Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. " НЯМА АНАЛИЗ, РАЗБРА ЛИ?
hmmm
на 17.02.2017 в 06:30:58 #10Some ето ти още един професор - Божидар Димитров, какво е казал за такива като теб: -Този кръг съществува много отдавна, както се разбра от изявленията на премиера Бойко Борисов. Този кръг е „Прокопиев-Капитал” и „Америка за България”, която е основен спонсор, затова ги наричат соросоиди. Неговата цел е да руши националната идентичност на българите - на първо място. И на второ, но на равно по сила – обогатяване за сметка на държавния бюджет и на българския народ. Не може да не се забележи, че те правят всичко необходимо, за да спрат развитието на България в определени сектори и поне засега, за съжаление, го правят доста успешно. Аз съм убеден, че един ден - и той не е много далеч, соросоидите Прокопиевчета ще бъдат гонени в България, на законна основа, по същия начин, по който сега се гонят гюленистите в Турция. Сега може би е назрял моментът и за Бойко Борисов, който иначе е много внимателен в отношенията си с различни групировки в нашето общество. Изглежда му е дошло вече до гуша и затова ги разобличи в известното си телевизионно участие по Нова телевизия. Надявам се това да послужи като карт бланш за много хора, които досега са мълчали по въпроса. И веднага искам да подчертая, че аз не съм от тях и съм водил люти схватки по различни въпроси, свързани главно с реставрацията на паметници на културата в България.
hmmm
на 17.02.2017 в 06:18:56 #9казах ти не си прави на инетересен, не си ти този който ще казва кой какъв интерес имал, хората имат парламенти правителства и финансови министри, сопол пльоскащ от телефон прокопиевите политпропаганди.
hmmm
на 16.02.2017 в 18:38:14 #8Some, казах не се прави на интересен, отиди да четеш сега кой е Боян Дуранкев.
hmmm
на 16.02.2017 в 18:36:20 #7Професор Боян Дуранкев: Опасенията се изразяват не от 500 милиона жители на ЕС и граждани на този съюз, но може би от 300 милиона, тъй като забележете, че никой не предлага референдум по това нещо, а Брюксел в момента пак играе против ЕС. 300 милиона твърдят, че нарастват опасенията, че едно подобно споразумение ще намали стандартите най-малко за храните. Става дума за ГМО. Това означава, че намаляват стандартите за здравето и безопасността на гражданите. В същото време се позволява американски и канадски корпорации да съдят правителствата за предполагаеми дискриминационни практики. Тъй като споразумението е с Канада, да не забравяме, че всъщност огромна част от големите канадски компании вече са собственост на американски компании, благодарение на едно друго споразумение между САЩ, Канада и Мексико, т.е. през Канада в ЕС нахлуват американските компании, които всъщност идват понеже другото Трансатлантическото споразумение е абсолютно блокирано и скоро няма да го има. Голяма част от нашите български фирми със сигурност ще спрат производството и ще затворят поради конкурентните стоки, които идват на по-ниски цени и с доста по-неясно, даже лошо качество. Канадски, американски, мексикански и всякакви фирми, регистрирани в Канада, ще могат и без мито да изнасят за ЕС висококонкурентни стоки. Обикновено тези фирми имат по-висока производителност от европейските, около 20 до 30%, което означава, че цели сектори от европейската икономика просто няма да ги има. А що се отнася за ползите, ползите само за Германия или Франция, а ползите за един такъв незначителен регион като България, изумителното е, че до този момент правителството не е представило никакъв анализ за ефектите от това Всеобхватно икономическо и търговско споразумение. Даже до 1 октомври според Комисията по икономическа политика и туризъм трябваше правителството да представи анализ, до този момент е ясно, че правителството няма анализ. Освен това с процедурни хватки председателят на Народното събрание, поради факта че в момента текат президентски избори, няма да споменавам неговото име, реши процедурно, че проекторешението за анализ да се представи е толкова усложнено, че трябва да бъде гласувано в още две комисии преди да се внесе в пленарна зала. Така че една от страните, които нямат никакъв анализ за споразумението, е България, което е между другото нещо очаквано, защото най-важното е, че гледаме началниците какво казват в Брюксел.
hmmm
на 16.02.2017 в 18:29:51 #6Some, не се прави на интересен, това нещо е изключително вредно за малкият и среден бизнес в ЕС. Дано Тръмп ви изкара НАФТАта през носа че да се видиш.
The_thunder
на 15.02.2017 в 20:36:16 #5Хахаха, какъв е тоя линк към извадка 8 страници?? СЕТА е хиляди страници! И не е достъпна в официален и завършен вид, а само в работен вид. Ето го линка: http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2014/september/tradoc_152806.pdf Поразиите, които могат да се случат вече много сме ги коментирали. Включително и как някои точки от споразумението остават в сила 20 ГОДИНИ след подписването. Т.е. мине ли, вече няма отказване. Ей в това клипче има малко анализ на СЕТА и други подобни и част от нещата, които не са редни с тях: (от 8:30 натам) https://www.youtube.com/watch?v=eP88lCURkP4
One_Half
на 15.02.2017 в 16:08:03 #4Браво, само така ! Ушанките в москва и техните поклонници тук, и днес ще си гризат чорапите от яд
hmmm
на 15.02.2017 в 14:10:17 #3Дано Радев го спре тук
Comon Sense
на 15.02.2017 в 13:45:31 #2И защо европарламента пренебрегна мнението и желанието на европейските граждани да не се подписва СЕТА? Тези, така наречени европейски парламентаристи, не са ли избрани с вота на гражданите за да представляват техните интереси? Май са забравили за какво са в Брюксел. Канада ще бъде Троянския Кон на щатите в Европа. Не е нужно да си учил дипломация, за да се досетиш. Този парламент да се закрие - каква е тази държава над държавите - това не трябва да е формата на Европейския Съюз.