Ако при сегашното развитие на частните пенсионни фондове, един човек реши да прехвърли парите си в Националния осигурителен институт (НОИ), то той ще загуби 19,2 % от своята пенсия. Това каза на пресконференция изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

 

По този начин той напомни за несъгласието на работодателите с приетото, а после и „замразено" въвеждане на право на избор на всеки гражданин, роден след 1960 година, за това къде да държи парите си за допълнително пенсионно осигуряване - в частен пенсионен фонд или в НОИ.

Припомняме, именно тази промяна стана „ябълката на раздора" в коалицията зад кабинета „Борисов 2". Тя бе успешно приета с бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата 2015-та година с гласовете на ГЕРБ и ДПС, но след неделни вътрешнокоалиционни разговори бе „замразена" до намиране на политически консенсус по тази пенсионна поправка.

Зам.-председателят на БСК Димитър Бранков даде и друг пример за работата на частните пенсионни фондове

„Вземаме един млад мъж, който тепърва влиза в пенсионната система и му предстои да натрупа 40 години трудов стаж. Ако той се осигурява през цялото време на 1000 лева месечен доход и спрем инфлацията през тези години, то неговата пенсия от НОИ с 12 % месечна вноска след 40 години ще бъде 345 лева. Допълнителната пенсия, която ще получи от своя универсален пенсионен фонд на базата на само 5 % от месечната пенсионна вноска ще бъде в размер на 280 лева, които ще се прибавят към основната му пенсия. Изводът е, че при запазване на сегашните нива допълнителната пенсия от частен пенсионен фонд ще е в почти същия размер като тази от НОИ", обясни Бранков.