Европейските фондови пазари започнаха първия ден на февруари на "червена територия", следвайки трагичното си  представяне през януари. Инвеститорите на Стария континент реагират негативно на поредни слаби данни за промишлената активност в Китай и на сигнали за забавяне на експанзията в промишления сектор на еврозоната през януари.

Повечето европейски борси отвориха с предпазливо повишение, продължавайки да намират подкрепа от изненадващото решение на Японската централна банка в петък да въведе отрицателна депозитна лихва. Но слабите проучвания на агенция Markit за активността в промишлената сфера на еврозоната и най-вече в Китай, ограничиха това възходящо движение и европейските акции се оказаха под известен натиск от продажби, следвайки и спада на петролните цени, коментират от bnr.bg.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,31%, след като в петък нарасна с цели 2,2%, но това не беше достатъчно и той приключи предходния месец със загуба от 6,4% - най-слабото негово представяне от януари 2008-а година насам.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,71%, а френският CAC40 - с 0,72% на фона на окончателни резултати от проучване на агенция Markit, потвърждаващи известно забавяне на активността в промишлената сфера на двете водещи икономики в еврозоната за началото на годината. През януари и дават водещи индекса се представиха много зле, приключвайки с месечни загуби от съответно 8,8% и 5,4%.

Британският индекс FTSE100 губи 0,46% от стойността си въпреки изненадващо подобряване на промишлената експанзия на Острова и след петъчен ръст с 2,6%, който обаче не навакса загуба от 3,1% през първия месец на годината.

Днешното понижение на петролните цени и слабите данни за китайската промишлена активност през януари се отразяват негативно върху компаниите от добивния сектор. Акциите на British Petrolium се понижават с 2,1%, на Royal Dutch Shell Plc - с 1,15% и на BG Group Plc - с 0,66%.

Вниманието на европейските инвеститори ще бъде насочено към предстоящото изказване на президента на ЕЦБ пред Европейския парламент. То  може да бъде използвано от Марио Драги, за да даде нов знак, че банката може да предприеме допълнителни стимулиращи мерки на следващото си заседание през март.