Кога е моментът да купувате акциите на една компания? Когато са мразени, когато са поевтинели и когато има признаци за промяна на фундаменталната картина, довела до силната им обезценка. Или пък просто... когато искате. А защо да не искате да си купите акции на Vodafone в момента, когато се търгуват на най-ниските си нива от повече от 25 години?

По-точно при ниво от 69,4 пенса, те са при най-ниска стойност за последната една година, по-точно за последните 25 години, от 69,73 пенса.

Разбира се, има уловка за инвеститорите

Акциите се търгуват без изплатения наскоро дивидент от 4,5 пенса, на 23 ноември. И все пак... Колкото повече време минава и се доближаваме до следващия дивидент на компанията (който традиционно се изплаща през юни), толкова повече инвеститорите ще свикват с мисълта, че книжата се търгуват без дивидент.

Гигантът при телекомуникациите Vodafone съкращава 11 000 служители

Най-голямата британска телекомуникационна корпорация съкращава 11 000 служители

Това става скоро след встъпване в длъжност на новия главен изпълнителен директор

А за следващия дивидент инвеститорите ще трябва да изчакат до средата на юни на 2024 г. Какъв ще бъде той? Както се казва, "Боже работа"! Изглежда, обаче, поне ако се съди от нивата на търговия на акциите на британския телеком, че инвеститорите очакват най-вероятно понижение на дивидента. И все пак, инвеститорите могат да поспорят доколко реално оценени са шансовете за намаляване на дивидента и какви са възможностите това да се случи.

Дивидентната доходност за последната една година на Vodafone, с включване на последния дивидент, изплатен през ноември, е при ниво от 12,9%. Това изглежда твърде добро, за да е истина и е много вероятно да включва залозите за намаляване на дивидента, предвид средната дивидентна доходност на компанията в исторически план в размер на между 6 и 7%.

Последният път, когато книжата на компанията са се търгували при нива от под 80 пенса за брой, тя е изплащала годишен дивидент от близо 2 пенса на акция, която се превежда като дивидентна доходност от 2,5%, или повече от четири пъти по-ниска от текущата.

Vodafone намалява разходите си с €1 милиард чрез "шокова" дигитализация

Вторият най-голям мобилен оператор в света разкри как ще намали разходите си с €1 милиард

Телекомуникационната компания тръгва по нов път

Безпрецедентното поевтиняване на книжата на британския телеком през последните няколко години, включващо и обезценяването им с близо 20% за последните 12 месеца, при ръст на световните борсови индекси, сочи към

сериозни проблеми за компанията

Това обаче я прави една от тези, търгувани при най-ниско съотношение цена-печалба - с такова от едва 2,19 (въз основа на последните 12 месеца).

Очакванията за по-слаби резултати догодина в среда на повишени лихви, които ще повишат разходите за силно задлъжнелия телеком, се превежда като бъдещо съотношение цена-печалба от 13,66. Или при компанията може да има "капан за стойност" за инвеститорите, при текущото съотношение цена-печалба, което да не представя реалната картина, свързана с бъдещето на телекома.

И, докато официалните очаквания на анализаторите са за намаляване на дивидента с между 10 и 12% през следващата година, което все още би се превело в дивидентна доходност от над 10% (на база на текущата цена на акциите на компанията), явно неофициалните очаквания са за по-голямо подрязване на изплащането. От друга страна, нивото на изплащане на дивидент от 28% от печалбата, далеч не е чак толкова притеснително, което да накара инвеститорите да прогнозират по-сериозно намаляване на дивидента.

Vodafone премахва оборудването на Huawei от мобилната си инфраструктура в Европа

Vodafone премахва оборудването на Huawei от мобилната си инфраструктура в Европа

Ходът ще струва 200 милиона евро на гиганта

Истината е, че за инвеститори, които не очакват един от водещите световни телекоми да фалира, или сериозно и трайно подрязване на дивидента, акциите на Vodafone могат да се разглеждат като

относително нискорискова инвестиция

(подобна на облигациите), която да носи доходност от дивидент между 5 и 10% на година. Нещо, което трудно би могло да се постигне с не много по-рискови инвестиции.

За тези, които биха се обърнали и се оплакали от поевтиняването на акциите с 20%, при един иначе определян като относително нискорисков актив през последната една година (без да се отчита изплатеният дивидент, който би компенсирал поне половината от този спад), можем да посочим поевтиняването с над 30% при дългосрочните държавни американски облигации, смятащи се доскоро за почти "безрискови".

Истината е, че инвеститорите трябва да съблюдават отправната точка и цена, при която влизат в даден актив, както и потенциала за бъдещата му доходност (в случая с Vodafone става въпрос за дивидентна доходност, а не за капиталова печалба). Точно както при държавните облигации, които вече поевтиняха толкова, че едва ли инвеститорите могат да очакват ново поевтиняване от над 20% през следващата година (ако, както смятат почти всички експерти сме близо до края на цикъла на повишаване на лихвените проценти)!

Между другото, именно следването на тази логика инициира съществено поскъпване на държавните облигации през ноември месец на тази година, в очакване на първите понижения на лихвите догодина.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на Vodafone