Преди дни, изненадващо за мнозина, правителството обяви, че ще има актуализация на бюджета. Много хора свързаха това с планирани разходи в социалната сфера.
По темата дискутирах в ефира на БНТ Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ, и Пламен Димитров, президент на КНСБ.

По дефиниция актуализация на бюджета е много лош сигнал и за потенциални инвеститори, и за съществуващи вече тук, у нас. Въпросът е в каква обстановка се случва всичко това, заяви Евгений Иванов.

"Ако това беше отворена атмосфера още с встъпването в длъжност да бъде една от опциите, може би щяхме да погледнем с друго око. Но когато буквално допреди няколко дена се говореше, че разходите са овладени, приходната част е подобрена и даже министърът на финансите отчете излишък от 45 млн. и половина, и буквално на другия ден рязко се заговори за дупка от 2 милиарда. За нас това е неприемливо", подчерта той.

Всяко правителство, когато дойде на власт, особено когато идва по средата на бюджетната година, има политическото право да поиска актуализация на бюджета, каза Пламен Димитров, президент на КНСБ.

"Аз не виждам драма да се ревизира бюджетът. Ние смятаме, че той трябва да поеме повече социални разходи - дали това е намерението на кабинета, аз не мога да кажа. За мен е стряскащо числото. В порядъка на 2 милиарда никой никога не е поискал такива разходи, така че това може да значи единствено и само срив в общите приходи, което вече е притеснително", категоричен беше синдикалният лидер.

Той смята обаче, че числото от 2 млрд. лева, спрягано за обема на дупката в бюджета, е стряскащо. "Това може да значи само срив в общите приходи, което е притеснително", каза председателят на синдикатите. Според него има между 0,5 и 1 млрд. лева, които могат да бъдат събрани, ако се намали контрабандата.

 

Иванов заяви, че КРИБ са били излъгани, като им обещали експертно правителство от типа на Марио Монти в Италия.

Според Димитров юнските протести са продължение на февруарските, каза Димитров. Той изрази мнение, че това правителство няма да изкара пълния си мандат. Въпросът бил дали да има избори през октомври или през май.

Важно, преди кабинетът да подаде оставка, да бъдат свършени три неща, счита синдикът - промяна в изборното законодателство, приемане на икономически мерки - в енергетиката, конкуренцията, антимонополното законодателство, гарантирането на кредита, и социални мерки - коледни добавки за пенсионерите, увеличение на обезщетението за безработни, увеличаване на минималната заплата и други.

КРИБ не са против увеличението на минималната заплата в разумни граници - до 320 - 330 лева за тази година, каза Иванов. Според него протестите не са заради високи сметки, а заради ниски доходи.

Ние в момента сме на бюджетен дефицит от 1,1%. До законовата граница от 1,4% има около 300 млн. лева, които могат да бъдат заделени за социални мерки, изтъкна той.

КРИБ няма да се върнат в тристранката, докато не се промени Законът за имуществото на хора, заемащи високи постове, каза Иванов.

Димитров, от своя страна, каза, че КНСБ участва в Съвета за тристранно сътрудничество, защото са си декларирали доходите.